Kdy je naplánováno představení očkovacích pasů v EU

Svět se postupně přesouvá k imunitní kontrole. Očkovací pasy v Evropské unii lze schválit již v březnu. Představení systému Green Pass je naplánováno na 17. března, uvádí několik zdrojů. Podle dosavadních informací budou pasy vydávány očkovaným pouze vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

 

WHO / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

V současné době existují pouze čtyři takové vakcíny – to jsou vakcíny od společností Pfizer, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Některé země EU jsou však připraveny vpustit i ty, kteří jsou očkováni vakcínou Sputnik V, například Řecko, čekající na ruské turisty. Pas vám umožní relativně svobodně cestovat po EU, i když v některých případech nebude držitele takového pasu chránit před karanténními omezeními.

 

Proces vakcinace/ Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

V Číně byl systém certifikace zdraví spuštěn 9. března. Systém obsahuje údaje o vlastníkových testech na IgG protilátky vylučované od osoby, která měla koronavirus a je perzistentnější než jiné protilátky.

 

Covid-19 pas / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

V Izraeli byly „zelené pasy“ občanům vydávány od ledna 2021. V únoru bylo v Dánsku oznámeno zavádění takového pasu. Existují také jiné zahraniční kontrolní systémy.

 

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Světové ekonomické fórum navrhlo systém CommonPass. Nabídku testuje řada mezinárodních leteckých společností. Světová zdravotnická organizace (WHO) stále myslí pouze na globální systém. Čína nabídla pomoc při vývoji globálních covid pasů.

 

Proces vakcinace/ Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

PSALI JSME: ZATÍŽENOST ČESKÝCH NEMOCNIC JE VYSOKÁ: JAKÉ ÚBYTKY MAJÍ NEMOCNIČNÍ ZAŘÍZENÍ PO CELÉ REPUBLICE

PŘIPOMÍNÁME: “TO ODPORUJE UZAVŘENÉ DOHODĚ“: KVŮLI ČEMU VLÁDNÍ PŘEDSTAVITELE PĚTI EVROPSKÝCH ZEMI ŽÁDAJÍ O SUMMIT EU

Share