Proč Andrej Babiš prohrál sněmovní volby: odborníci také řekli, co by měl udělat, kdyby se rozhodl kandidovat na prezidenta

V poslední době se často hovoří o tom, že současný premiér v demisi Andrej Babiš prý uvažuje o své možné kandidatuře na post hlavy státu. Pokud by chtěl kandidovat na prezidenta, musel by podle průzkumů změnit své chování, aby mohl vyhrát. Ve stejných průzkumech se lze dočíst, proč mohl prohrát sněmovní volby. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

Společnost STEM provedla průzkum, podle kterého byla ve sněmovních volbách pro voliče koalice SPOLU, koalice PirSTAN a voličů hnutí ANO velmi důležitá jedna otázka.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Zajímalo je, zda bude Andrej Babiš opět premiérem, nebo ne. Lze předpokládat, že většina voličů hnutí ANO měla kladnou odpověď, zatímco většina voličů obou koalic měla zápornou odpověď.

Zakladatel STEM sociolog Jan Hartl si nemyslí, že kampaň hnutí ANO selhala. Díky svému marketingu přilákalo hnutí k volbám většinu svých voličů.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že rozhodující bylo, že v posledním týdnu před volbami obě koalice dokázaly přesvědčit část nerozhodnutých voličů, aby je podpořili.

Podle průzkumu od expertů z CVVM byl Andrej Babiš populární u velké části voličů díky své image silné osobnosti a také tomu, že je kompetentní v ekonomických tématech.

Volby / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Epidemie koronaviru a přijatá opatření proti viru však negativně ovlivnily úroveň jeho podpory a jeho popularitu. Kromě toho ovlivnil to i efekt „negativní popularity“.

To znamená, že postupem času roste nedůvěra lidí k politikům a lidé si pamatují všechny jejich činy, které negativně ovlivnily jejich popularitu. Někdy se to může dostat do situace, že politik se stane nevolitelným.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Před volbami premiérovi nedůvěřovalo 69 procent voličů. Ještě v roce 2014 byla takových voličů jen třetina.

To však neznamená, že nemá šanci, pokud se rozhodne kandidovat na prezidenta. Podle odborníků by však v takovém případě musel změnit své chování.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

„Může do něho vstoupit jako lídr opozice, ale musí změnit svůj ukřičený styl,“ uvedl Jan Hartl.

Odborníci říkají, že by bylo lepší, kdyby přestal ostře kritizovat budoucí vládu, ale spíše ironicky komentovat jejich kroky.

PSALI JSME: „JE TO JEDINÉ ŘEŠENÍ“: ANDREJ BABIŠ SE VYJÁDŘIL K TÉMATU POVINNÉHO OČKOVÁNÍ PRO NĚKTERÉ SKUPINY LIDÍ

PŘIPOMÍNÁME: “V CELKOVÉM SOUČTU MYSLÍM, ŽE JE TO DOBRÉ A BUDE DOBRÉ”: KAREL JANEČEK PROMLUVIL O SVÉM VYSTOUPENÍ NA ANKETĚ ČESKÝ SLAVÍK

Share