„Je to jediné řešení“: Andrej Babiš se vyjádřil k tématu povinného očkování pro některé skupiny lidí

Téma povinného očkování se v poslední době stalo velmi diskutovaným. Psalo se o tom, že by povinně musely být očkovány takové skupiny zaměstnanců, jako jsou zdravotníci a pracovníci sociálních služeb. Pak politici a odborníci začali mluvit o tom, že by to bylo potřebné pro lidi nad 50 let a také pro hasiče, policisty i vojáky. Předseda vlády v demisi Andrej Babiš řekl, že zatím jde jen o úvahy. Píšou o tom Novinky.cz.

Resort zdravotnictví by měl návrh předložit začátkem příštího týdne. Šéf resortu Adam Vojtěch řekl, že pro jeho realizaci by nebylo nutné měnit zákon, stačilo by, aby byla změněna ministerská vyhláška.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Je to nevyhnutelné. Je to jediné řešení,“ uvedl ve čtvrtek Andrej Babiš o povinném očkování pro některé skupiny lidí.

Dodal, že nyní uvažují i o tom, že vakcinace by měla být povinná pro lidi nad 50 let. Přemýšlejí o tom, protože vidí statistiky hospitalizací na jednotkách intenzivní péče.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Na začátku týdne politici a odborníci mluvili o skupině lidí nad 60 let, ale pak začali mluvit i o těch nad 50 let.

Podle vedoucího Mezioborové skupiny MeSES Petra Smejkala je očkování zdravotníků, zaměstnanců sociálních služeb nebo například učitelů normální. Uvedl pro Právo, že MeSES dlouhodobě doporučuje vakcinaci těchto profesních skupin.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Resort zdravotnictví by se měl rozhodnout nejpozději v úterý. Pokud by takový návrh byl schválen, bylo by nutné začít připravovat IT systém a také začít s logistickými změnami.

Andrej Babiš s odkazem na experty řekl, že určité skupiny by měly mít dokončené očkování do 1.února příštího roku. Premiér dodal, že je třeba řešit i situaci těch občanů, kteří nemohou být očkováni.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Petr Smejkal také řekl, že tito lidé budou mít čas na očkování do února, nicméně dříve než v lednu to stejně nestihnou.

Předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová pro ČT sdělila, že se názory seniorů rozdělily. Část z nich nevidí důvod k vakcinaci. Proto nechápe, jak by je k tomu někdo mohl donutit.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog Roman Prymula se domnívá, že zatím by mohlo být vhodné očkování pro zdravotníky a zaměstnance sociálních zařízení. „Jinak bych plošnou povinnost nedoporučoval,“ řekl pro ČT Prymula.

PSALI JSME: „PLÁNUJEME ZDRAŽIT, BEZ TOHO NEMŮŽEME EXISTOVAT“: JAK SKIAREÁLY SE PŘIPRAVUJÍ NA LETOŠNÍ SEZONU

PŘIPOMÍNÁME: VÁNOCE 2021: ADVENTNÍ OBDOBÍ SE ROZJÍŽDÍ, ALE VÁNOČNÍ TRHY SE MUSÍ ZAVÍRAT

Share