V jedné laboratoři proběhlo ověřování možného výskytu nové mutace omikron: jaký byl výsledek

Podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové proběhlo v jedné laboratoři ověřování možného výskytu nové mutace koronaviru omikron v ČR. Řekla to pro ČTK. Podle výsledku PCR testu byl zachycen podezřelý vzorek. V sobotu večer vyšlo najevo, že jde na 90 procent o mutaci omikron. Informuje o tom ČTK.

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš na svém Twitteru napsal, že jde o výsledek PCR testu jedné ženy, která do ČR přiletěla z Namibie.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Tato žena byla očkována, takže má mírný průběh onemocnění. Výsledek ověřování byl znám v neděli. Podezření se potvrdilo na 90 procent, jde o mutaci omikron.

Andrej Babiš také vyvrátil informaci, že žena mohla přiletět z Egypta, sdělil, že byla v Namibii. Do Česka letěla přes Jihoafrickou republiku a Dubaj.

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové cestovala tato žena ve skupině devíti lidí z Česka. Ostatní členové skupiny byli z Prahy, Olomouckého a Středočeského kraje.

Hlavní hygienička dodala, že hygienici už znají rodinné kontakty ženy. Předpokládá, že hygienici v neděli oznámí, v jakém stavu jsou další členové této skupiny.

Pavla Svrčinová / Zdroj: youtube.com

Jde o novou mutaci koronaviru B1.1.529. Světová zdravotnická organizace tuto variantu pojmenovala omikron. Nyní se tato mutace šíří v zemích jižní Afriky.

„Čekáme na potvrzení, nebo vyvrácení tohoto záchytu,“ řekla Štěpánka Čechová v sobotu. Dodala, že hygienici přijali nezbytná opatření. Server TN.cz. informoval, že tato žena může pocházet údajně z Liberce.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kvůli nové mutaci budou muset občané České republiky nebo další lidé, kteří se do Česka vrátí z některých jihoafrických zemí, zůstat 10 dní v izolaci.

PSALI JSME: “JSME SPOKOJENÍ, JSME ŠŤASTNÍ”: ELIŠKA BUČKOVÁ SE POCHLUBILA SVÝM NOVÝM PARTNEREM NA VEŘEJNOSTI

PŘIPOMÍNÁME: HANA ZAGOROVÁ PO PŘEKONÁNÍ NEMOCI JE ZNOVU NA JEVIŠTI: JAK SE HVĚZDA ČESKÉ HUDEBNÍ SCÉNY VRÁTILA KE ZPĚVU

Share