Příjmy důchodců jsou vyšší než příjmy rodin s dětmi: „Nejrychleji rostly příjmy v domácnostech seniorů nad 65 let“

Podle dat Českého statistického úřadu jsou v posledních letech rodiny s dětmi ve složitější finanční situaci než důchodci. Situace seniorů je lepší, protože se jim stát snažil zvýšit důchody, navíc někteří z nich také stále pracují. Hůře jsou na tom ale rodiny s malými dětmi nebo neúplné rodiny. Informuje o tom CNN Prima News.

Český statistický úřad nedávno zveřejnil zprávu, která popisuje příjmy rodin v roce 2020. Přestože tehdy vypukla epidemie koronaviru, finanční situace rodin se nezhoršila.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vznikla však trochu neobvyklá situace, a sice to, že nejvíce vzrostly příjmy důchodcům. Především se to týkalo těch seniorů, kteří vůbec nepracovali.

„Nejrychleji rostly příjmy v domácnostech seniorů nad 65 let, a to jak jednotlivců, tak dvojic,“ bylo napsané v té zprávě. Redakce CNN Prima News informovala, že má k dispozici ještě jeden dokument s dalšími daty.

Maminka s miminkem / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Příjmy tehdy stouply všem, ale nejrychleji rostly právě seniorům. Nejméně vzrostly příjmy neúplným rodinám. Otcové či matky samoživitelky měly také nejnižší příjmy v přepočtu na člena domácnosti. Ale i úplná rodina s dětmi si za rok vydělávala v průměru o 20 až 30 tisíc Kč méně než penzisté.

Trend rychlejšího růstu příjmů důchodců trvá už několik let. Předchozí vláda se snažila pomáhat starším lidem, a tak od státu několikrát dostali peníze nad rámec zákonné valorizace důchodů.

Důchodkyně / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Do příjmů domácností byly započítány důchody, příjmy ze zaměstnání, podnikání nebo z jiné činnosti, příjmy z pronájmu nebo z finančních aktiv, sociální dávky a ostatní příjmy (výživné, dary atd.).

Rodiny s dětmi dostávají peníze hlavně díky práci nebo podnikání. Důchodci naopak dostávají peníze převážně z penzí.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Je třeba také říci, že příjem jedné domácnosti byl přepočítán na každého člena domácnosti. To je jeden z důvodů, proč mají rodiny s dětmi nižší příjem, protože děti samozřejmě nemohou nic vydělat.

Tyto data za rok 2020 už počítaly s rodičovským příspěvkem ve výši 300 tisíc Kč. Právě v tom roce došlo k navýšení, dříve byl tento příspěvek 220 tisíc Kč. Finanční situaci rodin s dětmi to ale nijak zvlášť nezlepšilo.

Srovnání průměrných ročních čistých příjmů domácností 2019 a 2020 / Zdroj: CNN Prima News

Zvýšení rodičovského příspěvku je opět aktuálním tématem. Důchody se díky valorizaci pravidelně zvyšují, a to i díky mimořádné valorizaci kvůli inflaci. Rodičovský příspěvek se ale může změnit jen tehdy, pokud o tom rozhodne vláda a poslanci.

PSALI JSME: ČEŠI NEJVÍCE PODPORUJÍ KOALICI SPOLU A HNUTÍ ANO: AUTOŘI PRŮZKUMU ŘEKLI, OD KOHO ODS BERE NOVÉ HLASY

PŘIPOMÍNÁME: ČECHŮM CHYBÍ NĚKTERÉ LÉKY: V POSLEDNÍ DOBĚ SE SITUACE ZHORŠILA, LÉKÁRNY NA NĚKTERÉ LÉKY NEMAJÍ ADEKVÁTNÍ NÁHRADU

Share