Čechům chybí některé léky: v poslední době se situace zhoršila, lékárny na některé léky nemají adekvátní náhradu

V poslední době se zvýšil počet výpadků dodávek některých důležitých léků, nejčastěji jde o léky na předpis. Z tohoto důvodu může být léčba pacientů značně komplikovaná. Dalším velkým problémem je, že lékárny nyní často nemají adekvátní náhradu. Píše o tom server TN.cz.

Nyní chybějící léky jsou například dětské antibiotické sirupy nebolátky proti srážlivosti krve. Problém mají i psychiatričtí pacienti, chybí i jim určité léky.

Lékárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podobná situace je nyní v celém Česku, ale v poslední době se výrazně zhoršila. Lékárníci uvádějí, že se postupně zvyšuje množství léků, které se stávají nedostatkovými.

„V současné době jsou ve výpadku například léky s obsahem diklofenaku proti bolesti, některé nízkomolekulární hepariny a několik dětských sirupů,“ uvedl pro TV Nova viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.

Lékárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kvůli tomu se komplikuje léčba mnoha pacientů. Například v některých případech je pro pediatry obtížné nahradit potřebné antibiotické sirupy, když určují léčbu pro dítě.

S nedostatkem léků se potýkají i psychiatričtí pacienti. Podle psychiatra Zdeňka Bašného nevědí dopředu, jaké jsou léky v lékárnách. Proto někdy o nedostatku nějakého léku informují již sami pacienti.

Lékárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové jsou často příčinou problémy ve výrobě. Nejhorší situace je, když se přestane vyrábět nějaká látka, není snadné tuto situaci vyřešit.

Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek řekl, že situaci monitorují. Diskutují také o tom, jak by se tento systém mohl zlepšit. Podle něj je tento problém dlouhodobý a týká se to celé Evropy.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Jedním z důvodů nedostatku některých léků v Česku může prý být i to, že pro výrobce je prioritou prodej léků v těch zemích, kde mohou více vydělat.

PSALI JSME: ZÁKLADNA NATO V ČESKU: MARIAN JUREČKA ŘEKL, V JAKÝCH MĚSTECH BY MOHLA BÝT

PŘIPOMÍNÁME: „NIČÍŠ BUDOUCNOST SVÉ VLASTNÍ ZEMĚ“: NĚMECKÝ KANCLÉŘ VYZVAL PUTINA, ABY OKAMŽITĚ STÁHL RUSKÉ JEDNOTKY Z UKRAJINY

Share