Přeočkování v Česku: odborníci mluví o potřebě třetí dávky. Adam Vojtěch uvedl, že ministerstvo je na to připraveno

Mnoho odborníků začalo stále častěji mluvit o přeočkování proti koronaviru. Důvodem je šíření více nakažlivých mutací, například delta mutace. O třetí dávce vakcíny nyní mluví odborníci z Izraele, kteří se domnívají, že proti této mutaci dvě dávky nebudou stačit. Co si o tom myslí čeští odborníci a politici? Informuje o tom CNN Prima News.

V jedné z reklam očkování proti koronaviru bylo řečeno, že stačí dvě dávky, aby se život vrátil k normálu. Stále častěji se ale mluví o potřebě i třetí dávky.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Například poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP09) řekl, že nyní má obavy o seniory. Vysvětlil, že tito lidé dostali vakcínu jako první, ať už v zimě nebo na začátku jara. Předpokládá proto, že možná budou potřebovat třetí dávku už v listopadu.

Vakcinolog Daniel Dražan říká, že možná třetí dávka bude nutná pro lidi z rizikových skupin. Ministerstvo zdravotnictví zatím čeká na data z mezinárodních studií.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například v Izraeli hodlají poskytnout třetí dávku vakcíny právě lidem z rizikových skupin. Tam se nyní šíří delta mutace, která je mnohem nakažlivější.

Podle imunologa Václava Hořejší současné vakcíny zůstávají proti mutacím účinné, i když jejich účinnost může být trochu menší.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Známý politický analytik Arieh Kovler prostřednictvím svého Twitteru oznámil, že vakcína Pfizer má účinnost proti delta mutaci 64 procent. Ochrana proti závažným případům nemoci ale dosahuje až 93 procent, což je určitě hodně.

Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že nyní se takové rozhovory o přeočkování vedou. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch říká, že ministerstvo je na to připraveno.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Máme dostatek látek na následující období roku, abychom přeočkovali celou populaci,“ řekl Adam Vojtěch.

PSALI JSME: ZORKA HEJDOVÁ SE POCHLUBILA POPORODNÍM BŘÍŠKEM: FANOUŠCI JI OBDIVUJÍ

PŘIPOMÍNÁME: DÍVKA SE ZAČALA ZAJÍMAT O PLASTIKU, ABY POTĚŠILA SVÉHO MILOVANÉHO: JEJÍ FOTOGRAFII PŘED TRANSFORMACÍ OHROMILI LIDI

Share