Premiér Fiala promluvil o embargu na dovoz ruské ropy a ocenil tento krok EU: Česko dostane důležitou výjimku

Předseda vlády Petr Fiala zhodnotil částečný zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie. Označil tento krok za úspěšný a dodal, že Česko dostane výjimku na dobu 18 měsíců a bude se týkat obchodování s produkty vyrobenými z ruské ropy. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Fiala zdůraznil, že jednotlivé země EU nakonec dokázaly dohodnout se a dosáhly jednotného postoje.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Skoro měsíc EU jednala o embargu na dovoz ruské ropy a nakonec se bude týkat ropy, kterou dováží tankery. Výhrady mělo Maďarsko, které celý proces brzdilo. Omezení začne platit na konci roku a níží dovoz ropy přibližně o dvě třetiny.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Snížení ale může být ještě větší, protože Polsko a Německo oznámily, že chtějí zastavit dodávky ropy severní větví ropovodu Družba. V nejbližší době by mělo být známo, jak bude již šestý balík protiruských sankcí vypadat.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Petr Fiala podotkl, že EU stále má jednotný postoj vůči ruské agresi. Česko ale muselo žádat o výjimku, jelikož je závislé na dovozu nafty, takže se naši země nebude vztahovat zákaz přeprodávání a nakupování produktů z ruské ropy.

Výjimka potrvá rok a půl a produkty z ropy se do Česka budou stále dovážet.

PSALI JSME: „ČÍM DŘÍVE K TOMU DOJDE, TÍM TO BUDE PRO SAMOTNOU EVROPU LEPŠÍ“: ZELENSKYJ PROHLÁSIL, ŽE SE EVROPA BUDE MUSET VZDÁT RUSKÉ ROPY

PŘIPOMÍNÁME: HNUTÍ ANO PROSAZUJE SCHVÁLENÍ MIMOŘÁDNÉHO PŘÍSPĚVKU PRO DŮCHODCE: ALENA SCHILLEROVÁ UVEDLA O JAKOU ČÁSTKU SE JEDNÁ

Share