Hnutí ANO prosazuje schválení mimořádného příspěvku pro důchodce: Alena Schillerová uvedla o jakou částku se jedná

Hnutí ANO navrhuje důchodcům příspěvek ve výši 6 tisíc korun. Odůvodňuje to tím, že ceny rostou velmi rychle a valorizace penzí reaguje na inflaci se zpožděním. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Seniory jsou k inflaci velmi citlivé a zdražování je nyní na rekordní úrovni a měla by v tom seniorům pomoct valorizace jejich důchodů. Jsou v tom ale i jisté problémy. Lidem s nižšími důchody penze rostou pomaleji a pro mnoho z nich růst důchodů nebude tak účinný.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dalším problémem je, že valorizace reaguje na inflaci zpětně. Ceny však rostou pořád.

Právě kvůli tomu poslanci za ANO chtějí seniorům jednorázově přidat 6 000 korun. Potvrdila to exministryně financí Alena Schillerová.

Peníze/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

„Máme připravený vlastní poslanecký návrh a příští týden ho předložíme,“ uvedla politička s tím, že se bude snažit přesvědčit koalici, aby se zákon projednal zrychleně.

Schillerová říká, že by příspěvek měl být vyplacen všem důchodcům, jako se vyplácelo takzvané rouškovně.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Ve vládě jsou ale zatím přesvědčení, že ke zvládnutí situace stačí valorizace důchodů. Premiér Petr Fiala podotkl, že důchody průměrně porostou o 2 500 korun a senioři tak měsíčně poznají, že dostávají více. To podle něho stačí pro zaplacení energií, potravin a jiných výrobků, které zdražují.

Odborníci uznávají, že valorizace důchodů je dobrá, ale možná by se měl přehodnotit systém. „Ve chvíli, kde se zvyšuje cena energií, což postihuje všechny skoro stejně,“ řekl sociolog Daniel Prokop z Národní ekonomické rady vlády.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

I když se uvádí, že tento rok důchody porostou průměrně o 2 500 korun, přes 1 milion důchodců, ale na něj nedosáhne. V ohrožení je dokonce až 890 tisíc důchodců, kterým mohou chybět peníze i na základní výdaje včetně potravin.

PSALI JSME: MINISTR RAKUŠAN ŘEKL, JAKÉ ZMĚNY VLÁDA CHYSTÁ PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY: KABINET TAKÉ UVEDL, KDE V ČESKU BĚŽENCI MOHOU HLEDAT PRÁCI

PŘIPOMÍNÁME: JAROMÍR SOUKUP PROMLUVIL O SPEKULACÍCH O ROZCHODU ŠTEFANA MARGITY A HANY ZAGOROVÉ: ZPĚVÁK NA TO OSTŘE REAGOVAL

Share