Předseda laboratoří Doležel prozradil, kolik lidí v Česku již koronavirus prodělalo: pustil se do antigenních testů a tvrdí, že testujeme velmi málo

Šéf Asociace soukromých laboratoří Kamil Doležel uvedl, že se v Česku testuje dostatečně jenom na první pohled a antigenní testy považuje za nepřesné a zavádějící. Odborník dodal, že u nás nemoc prodělalo již pět milionů lidí. Píše o tom web idnes.cz.

„Z mého pohledu v České republice stále testujeme nedostatečně,“ prohlásil Doležel a porovnal situaci s Dánskem, kde se denně potvrzuje kolem 1000 nových případů. Počet obyvatel je zde ale nižší a čítá kolem 5,7 milionů lidí.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Předseda asociace řekl, že v Dánsku denně provedou 150 000 PCR testů. U nás toto číslo je podstatně nižší a činí 20-35 tisíc. Dle Doležela je to málo a kvůli tomu nemůžeme včas odhalit ohniska šíření nákazy.

Následně odborník uvedl, že antigenní testy nejsou přesné na rozdíl od PCR testů, které odhalí i bezpříznakové pacienty. Aby antigenní test měl větší spolehlivost, msí mít nakažený člověk velkou nálož koronaviru.

Kamil Doležel / Zdroj: youtube.com

Doležel ale zdůraznil, že většina antigenních testů není dostatečně spolehlivé.

Nevýhodou PCR testů je jejich cena, která se pohybuje kolem 1300 korun. Doležel však říká, že v budoucnu cena testů může klesnout až dvakrát.

Testovaní/ ilustrační foto/ Zdroj: youtube.com

Odborník vysvětluje, že PCR testy musíme rozumně kombinovat s antigenními testy. Není možné využívat jenom jeden druh testování.

Dle slov Doležela v České republice nemoc prodělalo již kolem 5 milionů lidí. Opírá se při tom o studie z USA, které ukazuje, že skutečné číslo je třikrát vyšší než oficiálně odhalené případy.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nakonec Doležel řekl, že velkým problémem je nedostatečná péče o necovidové pacienty. Lidé odkládají preventivní prohlídky a zákroky, což v budoucnu může být problém. Muže za to podle něj vláda s plošnými uzávěrami.

PSALI JSME: „JE PRAVDA, ŽE INSPIRACÍ PRO ZMĚNU ZÁKONA JSOU ZEJMÉNA TI DVA“: POSLANCI VOLNÝ A BOJKO MOHOU PŘIJÍT O STATISÍCE KORUN, POKUD NEBUDOU NOSIT ROUŠKY V PARLAMENTU

PŘIPOMÍNÁME: CO BUDE S NOŠENÍM ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ LETOS V LÉTĚ A NA PODZIM: ROMAN PRYMULA VYJÁDŘIL SVŮJ NÁZOR NA TOTO TÉMA

Share