Podezření na egyptskou mutaci koronaviru v Česku: Rastislav Maďar promluvil o odlišnosti od původní varianty

Státní zdravotní ústav informuje, že v Česku se prošetřuje 30 podezření na nebezpečné mutace koronaviru. Minulý měsíc server iDNES.cz informoval, že v naší zemi byly pravděpodobně zjištěny dva případy nákazy egyptskou mutací. Epidemiolog Rastislav Maďar uvedl, že jde o jednu z variant jihoafrické mutace. Informuje o tom Blesk.cz.

Počet nových případů nákazy koronavirem stále klesá, navíc za poslední týden nebyly odhaleny potvrzené případy nákazy nebezpečnými mutacemi. Podezření na mutaci může být odhaleno při PCR testování.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Podezření na mutaci za poslední týden však jsou, a to 12 podezření na egyptskou nebo indickou mutaci, 3 podezření na jihoafrickou, 2 na nigerijskou a 13 na britskou.

Epidemiolog Rastislav Maďar uvedl pro Blesk.cz, že egyptská mutace je mírnou variantou jihoafrické mutace koronaviru. Do Česka se podle něj mohla dostat z přímořských resortů v Egyptě.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Předpokládá také, že touto mutací se mohli nakazit potápěči a pak ji dovezli do naší země.

Podle něj nigerijskou mutaci vědci znají od letošního jara, je podobná egyptské mutaci a je také jednou z variant jihoafrické. Dodal, že existuje i kombinace nigerijské mutace s britskou.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Je známo, že jihoafrickou mutací se v Česku na začátku jara nakazilo asi 20 lidí. Tehdy byla tato mutace zjištěna u lidí, kteří přiletěli ze Zanzibaru a u celníků na letišti.

Různé varianty jihoafrické mutace jsou více nakažlivé ve srovnání s první variantou koronaviru nebo se proti nim hůře brání imunitní systém lidí.

Rastislav Maďar / Zdroj: youtube.com

Odborníci tvrdí, že v případě mutací může být účinnost vakcín o něco menší. V každém případě však očkování snižuje riziko těžké formy onemocnění a smrti.

PSALI JSME: „AMERIKA BUDE ARZENÁLEM VAKCÍN“: BIDEN SLÍBIL 500 MILIONŮ VAKCÍN PROTI KORONAVIRU CHUDŠÍM ZEMÍM

PŘIPOMÍNÁME: “VŠECHNO NÁS POSOUVÁ DÁL“: ANIČKA SLOVÁČKOVÁ UKÁZALA SROVNÁVACÍ SNÍMEK JAK VYPADALA PŘED ROKEM A NYNÍ

Share