Platy rostou, Češi dostávají více peněz: Reálné mzdy však kvůli vysoké inflaci klesají

Podle statistik průměrná mzda v Česku v meziročním srovnání vzrostla o 7,2 procenta a nyní činí téměř 38 tisíc Kč. To by mohla být pozitivní zpráva, nicméně reálná mzda občanů se kvůli vysoké inflaci snížila. Informuje o tom server TN.cz.

Český statistický úřad v úterý zveřejnil statistiku, podle které průměrná nominální mzda vzrostla o 7,2 procenta.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Může se zdát, že finanční situace Čechů se zlepšila. Inflace se však zvýšila výrazně více, než stouply nominální mzdy. Reálné mzdy ale podle statistik klesly o 3,6 procenta, protože spotřebitelské ceny stouply o 11,2 procenta.

V prvním čtvrtletí letošního roku byla průměrná nominální mzda 37 929 Kč. V prvním čtvrtletí loňského roku to bylo 35 396 Kč. Kvůli růstu spotřebitelských cen ale došlo letos k poklesu reálných mezd.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

O 15,9 procenta vzrostly platy lidí, kteří pracují v peněžnictví a v pojišťovnictví. Nominálně se finanční situace občanů, kteří pracují v oblasti nemovitostí, zlepšila o 13,9 procenta. Nejméně rostly mzdy ve veřejné správě, obraně a sociálním zabezpečení.

V meziročním srovnání se medián mezd zvýšil o 6,6 procenta.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho stouply tržby, například v maloobchodech vzrostly o 6,2 procenta. U nepotravinářských výrobků to bylo až o 9,2 procenta.

PSALI JSME: KDO BY NYNÍ VYHRÁL VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY: DO PARLAMENTU ČR BY SE MOHLA DOSTAT ČSSD

PŘIPOMÍNÁME: „PROVOKUJÍ NÁS“: MAĎARSKÝ MINISTR ZAHRANIČÍ PODPOŘIL PŘEDSEDU PARLAMENTU, PODLE KTERÉHO MÁ ZELENSKYJ PSYCHICKÉ PROBLÉMY

Share