Pirátská strana a Starostové plánují změnit systém středních škol a gymnázií: co tím chtějí opoziční strany dosáhnout

Pirátská strana a STAN uvažuje o změně ve středoškolském vzdělání. Chtějí spojit gymnázia a odborné školy, aby studenti měli více času na rozhodování, jaký obor chce studovat. Podobný systém již zkoušeli komunisté v 70. letech, kdy se na gymnáziu vyučovaly předměty jako elektrotechnika, stavebnictví či ekonomie. Informuje o tom web echo24.cz.

Zástupce Starostů Petr Gazdík uvedl, že se bude jednat o tzv. „reálky“ a tyto školy se musí zařadit do vzdělávacího programu. Politik zdůraznil, že by tuto myšlenku uvítali především hejtmani Libereckého a Středočeského kraje.

Škola/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Gazdík také dodal, že se Česko již brzy bude muset přizpůsobit novému trhu práce kvůli technologickému vývoji. To právě vede ke změně vzdělání.

Koalice Pirátské strany a STAN mají v plánech i podporu školních poradenských pracovišť. Jedná se například o financování pozic jako školní psycholog nebo speciální pedagog.

Petr Gazdík/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

„Chceme zafixovat tyto profese jako automatickou část všech škol,“ vysvětlila Pirátka Andrea Hoffmanová z Ostravy s tím, že se jedná o systémovou změnu, kterou chtějí prosadit.

Experiment se zařazením do programu gymnázií odborných předmětů se již ale nevyplatil v 70. letech, kdy to prosazovali komunisté. Gymnázia totiž prohrávala konkurenci odborným školám a znechucovala také studenty ke studiu.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Piráti a Starostové se ve svém předvolebním programu zaměřují na změnu vzdělání a chtějí také změnit přístup k maturitám.

Psali jsme:„Zkolaboval ve studiu a odvezla ho záchranka“: Zmizení Martina Pouva. Kdy se moderátor vrátí na obrazovku

PSALI JSME: SOŇA PEKOVÁ SE ROZHODLA ZAMÍŘIT DO POLITIKY: JAKÉ HODNOTY A NÁZORY PROSAZUJE JEJÍ POLITICKÉ HNUTÍ

PŘIPOMÍNÁME: VLÁDA ROZHODLA O REVAKCINACI PROTI KORONAVIRU TŘETÍ DÁVKOU: KDO A KDY BUDE PŘEOČKOVÁN

Share