Petr Fiala se setkal s Jensem Stoltenbergem: „Naše zásoby zbraňových systémů se tenčí,“ uvedl premiér

Ve čtvrtek se uskutečnila schůzka českého premiéra Petra Fialy s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Ten poděkoval Česku za pomoc Ukrajině. Předseda české vlády na tiskové konferenci řekl, že Česká republika už téměř vyčerpala zásoby zbraní, které by mohla poslat ukrajinské armádě. Informuje o tom web iDnes.cz.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

„Naše zásoby zbraňových systémů ze sovětské éry se nicméně tenčí a bude je potřeba doplnit,“ řekl Petr Fiala. Dodal, že Německo chtělo dát České republice tanky Leopard 2A4, byla by to kompenzace za to, že Česko poslalo ukrajinské armádě těžké zbraně.

Český stát Ukrajině výrazně pomohl, tuto pomoc lze odhadnout na zhruba 3,7 miliardy Kč. Ukrajina získala tanky, raketové systémy a další druhy těžkých zbraní.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Premiér zmínil, že až bude Česko předsedat Radě Evropské unie, bude Ukrajina jedním z prioritních témat. Dodal, že ČR bude Ukrajině dál pomáhat, bude posílat zbraně, bude ji podporovat technicky a pomáhat s výcvikem.

Uvedl také, že česká vláda hodlá v příštích letech zvýšit výdaje na obranu na nejméně 2 procenta HDP.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

NATO v posledních letech připravuje novou společnou deklaraci s Evropskou unií. Díky ní by měly být stanoveny podmínky spolupráce mezi EU a Severoatlantickou aliancí. Předseda vlády doufá, že by tato deklarace mohla být podepsána letos na podzim v Praze.

Podle Jense Stoltenberga se na jejich schůzce diskutovalo i o tématu nadcházejícího summitu NATO v Madridu. Tam budou zástupci členských států Aliance jednat o záměru Švédska a Finska vstoupit do NATO. Podle českého premiéra ČR takový jejich záměr podporuje. Proti tomu se ale zatím vyslovilo Turecko.

Jens Stoltenberg / Zdroj: youtube.com

Ve španělské metropoli bude s největší pravděpodobností schválen balíček pomoci pro ukrajinský stát. To by pomohlo ukrajinské armádě s přechodem ke standardnímu vybavení NATO.

PSALI JSME: „NAŠE ZEMĚ MÁ VELKÉ PROBLÉMY“: TRUMP PROHLÁSIL, ŽE BIDEN VEDE AMERIKU KE SVĚTOVÉ VÁLCE

PŘIPOMÍNÁME: OLGA RICHTEROVÁ PROMLUVILA O DŮCHODOVÉ REFORMĚ: ŘEKLA, CO JE PRO DŮCHODOVÝ SYSTÉM DŮLEŽITÉ A CO SE MŮŽE ZMĚNIT

Share