Členové vlády předpokládají, že by se v MHD a v obchodech musely nosit respirátory. Mnohým lidem se to nezamlouvá, jelikož respirátory jsou drahé a roušku si mohou udělat doma. Biolog Jaroslav Flegr ale serveru extra.cz řekl, že by se tak lidé mnohém lépe chránily.
Jak se již ukázalo rouška je dobrým opatřením, které brání šíření covid-19, ale má jednu velkou nevýhodu oproti respirátoru. Chrání totiž především lidi kolem vás.
Naopak kvalitní respirátor může ochránit před nakažením kororonavirem i svého nositele.
„Musí ho mít ovšem nasazený správně, tedy nikoli na blbečka (pod nosem), nebo dokonce na Klause (pod bradou),“ popsal, jak se má nosit ochranná pomůcka evoluční biolog Flegr.
Podle odborníka dalšími výhodami respirátoru je to, že se nosí pohodlněji a nepřiléhá k ústům. Může se také nosit opakovaně. Musí se ale nechat pět až sedm dní odležet.
Flegr doporučuje nošení respirátorů třídy FFP2. Pozor si ale musíme prý dávat před respirátorem s výdechovým ventilem, protože nechrání lidi kolem svého nositele, takže by se neměly používat například v MHD.
Předpokládá se, že obnovený systém PES bude počítat s respirátory. Nasadit si je budou muset například diváci v divadle či fanoušci na stadionech.
PSALI JSME: ZA JAKÉ PODMÍNKY KSČM PODPOŘÍ PRODLUŽOVÁNÍ NOUZOVÉHO STAVU V ČESKÉ REPUBLICE
PŘIPOMÍNÁME: “NEODCHÁZÍM DO DŮCHODU, JEŠTĚ TADY BUDU”: MIROSLAV KALOUSEK PROZRADIL, CO BUDE DĚLAT V BUDOUCNU