Evropské státy v poslední době informovaly, že byly odhaleny případy nákazy opičími neštovicemi. V úterý byl potvrzen jeden případ nákazy v Praze, jednalo se o první případ v České republice. O této nemoci promluvil epidemiolog Roman Prymula. Píše o tom server ŽivotvČesku.cz.
Pacient nakažený opičími neštovicemi je nyní v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Příznaky této nemoci jsou horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů nebo zduření lymfatických uzlin.
Člověk může také cítit vyčerpání. Několik dní po infekci se může objevit vyrážka, například vyrážka může být i v oblasti genitálií.
Roman Prymula řekl, že preventivním opatřením proti této nemoci může být očkování proti pravým neštovicím. Zdůraznil, že Česko je jednou z mála zemí, které tuto vakcínu mají.
Podle něj tato vakcína zůstává stále funkční, i když její účinnost mohla v posledních několika desetiletích mírně klesnout. Dodal, že dle údajů z literatury zvyšuje ochranu organismu i proti opičím neštovicím.
Onemocnění trvá zhruba dva až čtyři týdny. V Africe byly provedeny některé studie, podle jejichž výsledků byla úmrtnost na tuto nemoc přibližně 3,6 procenta. U lidí, kteří nebyli očkováni proti pravým neštovicím, úmrtnost dosáhla 10 procent.
„V ohrožení jsou ti, kteří mají nějaký defekt imunity,“ řekl pro Život v Česku Roman Prymula. Nechtěl však spekulovat, zda je věk důležitým faktorem, pokud se člověk nakazil takovým virem.
Současnou fázi šíření viru označil za iniciační. Proto zatím vědci budou zkoumat tuto chorobu, je nutné zjistit, zda se tyto případy infekce podaří izolovat a jak rychle se virus bude šířit.
„Oproti covidu je tady mnohem nepříjemnější to, že ti lidé jsou, aniž to víme, infekční dlouho dopředu,“ dodal Roman Prymula.
PŘIPOMÍNÁME: „MOHOU MÍT VÁŽNÉ VEDLEJŠÍ ÚČINKY“: WHO NEVIDÍ POTŘEBU HROMADNÉHO OČKOVÁNÍ PROTI OPIČÍM NEŠTOVICÍM