Odborníci tvrdí, že na podzim pečivo podraží: o kolik by mohly ceny vzrůst a co je příčinou zdražení

Očekává se, že letos na podzim začne zdražovat pečivo. Důvodem je zdražení energií, pohonných hmot, mouky atd. Kromě toho musí zaměstnavatelé zvýšit platy svým zaměstnancům. Řekli to zástupci pekařského svazu. Informuje o tom CNN Prima News.

Podle vrchního komisaře pekařské soutěže Chléb roku Petra Šedivého roste cena pšenice, kvůli které bude dražší mouka a bude to mít vliv na cenu pečiva. Vedle toho zdražují i bio potraviny.

Chléb / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Předpokládá, že ceny pečiva stoupnou někde mezi 5 a 10 procenty. Podle člena pekařského svazu a majitele jedné pekárny na Moravě Petra Křivky by to ale mohlo být 15 až 30 procent.

„Když budu mluvit za menší pekaře, jako jsem třeba já, tak nám nic jiného nezbývá než náklady odrazit do ceny výrobků,“ řekl Petr Křivka.

Pekárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dodal, že bude nutné zvýšit platy zaměstnanců. Kromě toho bude dražší mouka, energie, palivo a další komponenty.

Když v Česku platila přísná omezení kvůli epidemii koronaviru, lidé více nakupovali pečivo v malých pekárnách. Podle statistik se v tomto období také zvýšil prodej baleného chleba, rohlíků a dalších pekařských výrobků.

Pečivo / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle Křivky se u nich mírně zvýšil počet kupujících. Ale také mnoho lidí během období pandemie začalo doma péct chléb a sladkosti.

Petr Šedivý také uvedl, že lidé v poslední době začali více šetřit, a proto méně nakupovali. Dodal, že mezi pekárnami byly i rozdíly.

Pečivo / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například tržby vzrostly v malých pekárnách v některých regionech, zatímco v jiných regionech si lidé více pekli sami a pro pekárny to bylo těžké období.

Poslední rok a půl byl pro pekárny velmi nejednoznačný. Celkem je v ČR zhruba 700 pekáren.

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK PROZRADIL, KDY BY MOHL Z POLITIKY ODEJÍT: PROMLUVIL I O TOM, ZDA BY MOHL ZNOVU JÍT DO VLÁDY S ANDREJEM BABIŠEM

PŘIPOMÍNÁME: EU BUDE SPOLUPRACOVAT S TALIBANEM: „NEMÁME JINOU MOŽNOST,“ ŘEKL BORRELL

Share