Odborníci jednají, jestli by se neměl přestat počítat počet nakažených koronavirem: epidemiolog Beran navrhuje systém jako v Singapuru

Epidemiolog Jiří Beran navrhuje, aby se u nás jako v Singapuru nepočítaly počty nakažených koronavirem. To však nepodporuje exministr zdravotnictví Roman Prymula a říká, že Češi nejsou dostatečně disciplinování. Do debaty se zapojil další epidemiolog Petr Smejkal, který uvedl, že u nás je jiná mentalita než v asijských zemích. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Singapur chce ukončit počítání nakažených covid-19, nehospitalizovat lidi s lehkým průběhem onemocnění a naučit vlastní obyvatele žít s koronavirem jako s chřipkou.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Singapur jsem vždy ukazoval jako cíl,“ prohlásil Beran s tím, že tato země správně bojovala s koronavirem, měla cílená opatření pracovali hlavně s lidmi nad 50 let, které nemoc ohrožovala nejvíce.

Epidemiolog však říká, že nemáme dostatek proočkovaných lidí nad 60 let. Vakcínu by prý mělo dostat ještě kolem 700 tisíc osob v tomto věku.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

O tom, že je potřeba naočkovat ještě kolem 20 % lidí ve věku nad 55 let je přesvědčen i biochemik Zdeněk Hostomský. Říká, že musíme je přesvědčit, aby na očkování šli.

Singapurská cesta se ale nezdá Petru Smejkalovi a Romanu Prymulovi. Oba tvrdí, že mentalita naší společnosti je jiná než v Asii.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prymula tvrdí, že máme jinou situaci a lidé v Česku se chovají odlišně než v ostatních zemích Evropy. To neumožňuje uřídit epidemii, jak si to někdo představuje. „Chybí nám instinkt, že když se někdo blíží, tak ustoupíme. V západních zemích to funguje,“ prohlásil odborník.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Dle Smejkala pro zavedení takového systému je potřeba, aby se občané chovali zodpovědně. S Evropou se můžeme prý srovnávat jen ve chvíli, kdy budeme mít naočkované stejné procento lidí. To zatím ale nemáme.

PSALI JSME: MIROSLAVA NĚMCOVÁ NEPODPOŘILA NÁVRH NA POVOLENÍ PSÁT ŽENSKÁ PŘÍJMENÍ BEZ -OVÁ: PŘEDPOKLÁDÁ, ŽE TO MŮŽE BÝT PROGRESIVNÍ MÓDA

PŘIPOMÍNÁME: „JE SYMBOLEM OTEVŘENÉ A BEZPEČNÉ EVROPY“: V ZEMÍCH EU ZAČALY PLATIT KORONAVIROVÉ CERTIFIKÁTY

Share