„Je symbolem otevřené a bezpečné Evropy“: V zemích EU začaly platit koronavirové certifikáty

V EU začaly oficiálně platit digitální koronavirové certifikáty, což by mělo usnadnit cestování po Evropě.

Certifikát obsahuje informace o očkování nebo přítomnosti imunity vůči onemocnění způsobené covid-19, nebo negativní test na koronavirus.

Covidový certifikát/ ilustrační foto/ Zdroj: eurointegration,com.ua

Společný systém EU umožňuje zajistit kompatibilitu a validaci certifikátů v Evropské unii a zabránit podvodům. Dokument je vybavený QR kódem a může být používán v tištěné nebo elektronické formě.

Covidový certifikát/ ilustrační foto/ Zdroj: rus.err.ee

Systém je také navržen pro použití v zemích, které jsou členy schengenského prostoru, ale nejsou členy EU – Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.

Covidový certifikát/ ilustrační foto/ Zdroj: pravda.com.ua

Podle tiskové služby Evropské komise ode dneška občané EU už mohou obdržet svůj dokument a většina zemí je technicky připravena zkontrolovat certifikát prostřednictvím systému.

„Spuštěním digitálních covidových certifikátů dostávají občané klíčový nástroj k tomu, aby bylo možné v EU obnovit volný pohyb osob a aby veřejné zdraví zůstalo prioritou,“ uvedla evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakides.

https://twitter.com/SKyriakidesEU/status/1410527414690668545

„Evropský digitální covidový certifikát je symbolem otevřené a bezpečné Evropy, která se otevírá opatrně a na prvním místě je v ní ochrana zdraví obyvatel,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

PSALI JSME: WHO NEDOPORUČUJE KOMBINOVAT RŮZNÉ VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU: NEMÁ ÚDAJE O TOM, ZDA JE TO BEZPEČNÉ

PŘIPOMÍNÁME: PRYMULA PROMLUVIL O ZÁVAŽNOSTI DELTA VARIANTY KORONAVIRU: ODBORNÍK UVEDL, ŽE DALŠÍ VELKÁ VLNA NÁM NEHROZÍ

Share