„Neodcházejte do důchodu“: Rada japonského lékaře, který žil 105 let

Dr. Shigeaki Hinohara, japonský lékař a expert na dlouhověkost, který zemřel v roce 2017 ve věku 105 let, se domníval, že je třeba odejít na zasloužený odpočinek, jak je to jen možné později. „Nechoďte do důchodu,“ řekl v jednom ze svých rozhovorů. Věřil, že pokud potřebujete klid, pak to stojí za to dělat mnohem později než v 65 let.

Dr. Shigeaki Hinohara / Zdroj: cluber.com.ua

1. Energie pochází z celkové pohody, nikoliv z jídla nebo spánku. Všimali jste si někdy, jak děti zapomínají na jídlo a spánek, když si hrají? Věřím, že stejný postoj k životu je třeba zachovat i v dospělosti: není třeba namáhat se nadbytečné množství přísných pravidel, typu večeři podle plánu, nebo ulehnutím ke spánku, když je plánováno, a ne, když to sami chcete.

Starší lide / ilustrační foto / Zdroj: vesti-yamal.ru

2. Lidé, kteří žijí dlouho, bez ohledu na pohlaví nebo rasu, spojuje jedna věc — nikdo z nich netrpí nadváhou. K snídani piju kávu, sklenici mléka a trochu pomerančového džusu s lžící olivového oleje. Na oběd si dám trochu sušenek s mlékem a dokonce to mohu vynechat, pokud je příliš mnoho práce. Necítím hlad, protože se soustředím na práci. K večeři jím zeleninu, ryby a rýži. Dvakrát týdně jím asi 100 gramů libového masa.

Starší lide / ilustrační foto / Zdroj: health.24tv.ua

3. Plánovat. Můj diář je rozvržený asi na pět let dopředu, včetně mé práce v nemocnici, přednášek.

4. Nemusíte nutně jít na „zasloužený odpočinek“, ale pokud potřebujete do důchodu, zkuste to udělat mnohem později než 65 let.

Starší lide / ilustrační foto / Zdroj: elize.ru

5. Sdílejte znalosti. Dávám 150 přednášek ročně, jak školákům, tak podnikatelům. Raději jsem mezi lidmi, abych zůstal silný.

6. Medicína není všemocná. Když vám lékař doporučuje provést operaci, zjistěte, zda by doporučil tento postup svým dětem nebo manželce. Lékaři nejsou všemocní a nemohou vyléčit všechny a v každé situaci a někdy nemá smysl bolestivou operaci. Navíc věřím, že hudební terapie nebo terapie pomocí zvířat může pomoci mnohem víc, než si mnozí lékaři myslí.

Starší lide / ilustrační foto / Zdroj: oum.r

7. Vždy jděte po schodech a noste nějaké závaží. Stoupám po schodech nejméně dvakrát denně, abych svaly zatěžoval.

8. Vytvořte ve velkém. Inspiruje mě báseň Roberta Browninga Opat Fogler. Četl mi ji otec. Toto dílo nás inspiruje k vytváření velkých děl. Říká se tam, abychom zkusíli nakreslit kruh tak obrovský, abychom ho nestihli dokončit v životě. Vše, co vidíme, je část křivky, a zbytek někde tam je skrytý. Ale určitě tam je, za horizontem.

Starší lide / ilustrační foto / Zdroj: elize.ru

9. Bolest je mystická věc, pokud nebudeme tomu věnovat pozornost a začnete něco dělat, můžete na ni zapomenout. Když dítě bolí zub a začnete s ním hrát hry, přepne se a zapomene na nej.

10. Nesnažte se hromadit hmotné věci. Nezapomeňte, že nevíte, kdy přijde vaše čas, a nic z toho všeho si s sebou nevezmete.

Starší lide / ilustrační foto / Zdroj: tovarysh.life

PSALI JSME: JAK STYLISTÉ PŘEVLÉKLI 47LETOU ŠVADLENU Z KLÁŠTERA, KTERÁ BYLA V MLÁDÍ MODELKOU: ŽENA SE ZMĚNILA K NEPOZNÁNÍ

PŘIPOMÍNÁME: JAK SE ZMĚNILA 60LETÁ ŽENA V DOMÁCNOSTI, KTERÁ SE O SEBE PŘESTALA STARAT: TEĎ VYPADÁ O DESET LET MLADŠÍ

Share