„Nejde žít pět let v pololockdownech“: Roman Prymula a Jiří Šinkora promluvili o nové vlně a o opatřeních

Imunolog Jiří Šinkora a epidemiolog Roman Prymula se domnívají, že během další vlny koronaviru se nakazí hodně lidí, ale nebude to mít pro nemocnice velmi negativní důsledky. S největší pravděpodobností během další vlny bude dominantní mutací omikron. Podle nich není nutné přijímat velmi přísná opatření. Řekli to pro CNN Prima News.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Nyní se v některých zemích výrazně zvýšil počet nakažených, důvodem je nová mutace omikron. Mnoho lidí by chtělo vědět, kdy tato vlna začne v Česku.

Imunolog Jiří Šinkora se domnívá, že možná tato vlna ani nezačne v naší zemi. Vysvětlil to tím, že Češi jsou promořenější. Minulou zimu byla v Česku vážná epidemická situace a nakazilo se mnoho lidí, mnozí z nich pak měli dobrou imunitu proti koronaviru.

Jiří Šinkora / Zdroj: youtube.com

Předpokládá proto, že možná díky tomu, že mnoho lidí nemoc prodělalo, se nyní nevyvíjí velká vlna.

Roman Prymula ale upozornil, že je pravděpodobné, že se tato varianta viru liší od ostatních. Podle výzkumu se lidé, kteří prodělali minulé varianty, mohou nakazit, protekce jejich těla je zhruba 20 procent. Nakazit se mohou i ti, kteří byli očkováni.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Většina případů má mírný průběh nemoci. Počítám, že zde bude vysoká vlna, která bude krátce trvat a pak bude klesat,“ uvedl Roman Prymula.

Také pokračoval a řekl, že není nutné přijímat velmi přísná opatření. Podle něj tato varianta viru postihuje hlavně horní dýchací cesty, takže průběh onemocnění je méně závažný.

Jiří Šinkora / Zdroj: youtube.com

Vysvětlil, že omikron se šíří rychle, protože jeho inkubační doba je pouze 3 dny. Dodal, že podle údajů z Velké Británie, kde se tato mutace šíří, není vidět, že by nemocnice byly přeplněné.

Imunolog uvedl, že je možné, že počet nakažených bude vysoký, ale to asi nebude mít pro nemocnice velmi negativní důsledky. „Musíme začít normálně žít. Nejde žít pět let v pololockdownech,“ řekl Jiří Šinkora.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Na otázku, zda může být omikron poslední mutací, imunolog a epidemiolog uvedli, že teoreticky je to možné.

Psali jsme:Lucie Křížková strávila druhý den Nového roku bez manžela a bez sekery: Co moderátorka dělala

PSALI JSME: VÍT RAKUŠAN ŘEKL, ŽE OMIKRON NEZAPLNÍ NEMOCNICE JAKO DELTA: VLÁDA PŘIPRAVUJE ZMĚNU KARANTÉN A IZOLACÍ

PŘIPOMÍNÁME: PODÍL NAKAŽENÝCH LIDÍ, KTEŘÍ BYLI OČKOVÁNI TŘETÍ DÁVKOU, ČINÍ 0,7 PROCENTA VŠECH NAKAŽENÝCH: VLASTIMIL VÁLEK POVAŽUJE PŘEOČKOVÁNÍ ZA HLAVNÍ ZPŮSOB, JAK SE CHRÁNIT PŘED VÁŽNÝM PRŮBĚHEM

Share