„Navrhujeme bonus na energie“: Piráti chtějí lidem pomoc kvůli vysokým cenám energií

Pirátská strana by chtěla, aby lidé dostali takzvaný energetický bonus. Jde o finanční pomoc ve výši 400 až 800 Kč za měsíc pro domácnost. Chtěli by tak lidem částečně kompenzovat drahé energie. Zda by s takovým návrhem souhlasily i další koaliční strany, se ale zatím neví. Chtěli by to proto probrat s šéfem státní kasy Zbyňkem Stanjurou (ODS). Píše o tom CNN Prima News.

Zbyněk Stanjura / Zdroj: youtube.com

„Navrhujeme bonus na energie, který by se měl pohybovat kolem 400 až 800 korun na jednu rodinu,“ řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Lidé by podle něj tyto peníze pocítili, to by jim mohlo mírně vylepšit rodinný rozpočet. Řekl také, že taková pomoc od státu by mohla pomoci nejen rodinám s nízkými příjmy, ale i rodinám ze střední třídy.

Jakub Michálek / Zdroj: youtube.com

Jednou z možností realizace tohoto návrhu je, že by se peníze mohly vrátit občanům v rámci faktur. To znamená, že v tomto případě by se energetické společnosti staly prostředníky.

Druhou variantou by bylo, že by se peníze lidem vrátily formou příspěvku na obnovitelné zdroje. Jakub Michálek také řekl, že zatím zástupci ostatních vládních stran s jejich návrhem nesouhlasí.

Věra Kovářová / Zdroj: youtube.com

Jejich strana byla podle něj na začátku jediná, kdo předložil takový návrh. Zástupci koalice budou dál jednat o formách pomoci občanům.

V Česku nyní lidé pociťují zdražení plynu a elektřiny. Kromě toho zdražuje mnoho dalších komodit a potraviny. V poslední době navíc výrazně vzrostly ceny pohonných hmot.

Jozef Síkela / Zdroj: STAN

Vláda nyní hledá cesty, jak lidem pomoci. Zástupci dalších vládních stran také diskutují o tématu zdražení a způsobech řešení tohoto problému.

Například hnutí STAN pravděpodobně nepodpoří návrh Pirátské strany. Podle místopředsedkyně dolní komory Parlamentu Věry Kovářové (STAN) šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu navrhne ministrům balíček, který by mohl situaci zlepšit

Marek Výborný / Zdroj: youtube.com

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že neví, jak se jejich strana k návrhu Pirátů postaví. Pět vládních stran plánovalo téma znovu projednat.

PSALI JSME: UKRAJINA DOSTANE OD EU DALŠÍCH 500 MILIONŮ EUR: EVROPU NESMÍ UNAVIT POMOC UKRAJINĚ, ŘEKL LITEVSKÝ MINISTR ZAHRANIČÍ

PŘIPOMÍNÁME: UKRAJINCI ŘEKLI, KTERÉ ZEMĚ POVAŽUJÍ ZA PŘÁTELSKÉ: ČESKO SE DOSTALO DO PĚTKY NEJPŘÁTELTĚJŠICH STÁTU

Share