Ukrajina dostane od EU dalších 500 milionů eur: Evropu nesmí unavit pomoc Ukrajině, řekl litevský ministr zahraničí

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell uvolnil Ukrajině dalších 500 milionů eur.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

„Budeme nadále podporovat Ukrajinu ekonomicky, finančně, humanitárně, podporovat ukrajinské ozbrojené síly. Oznamuji, že jsme dosáhli politické dohody o dalších 500 milionech v rámci Evropského mírového nástroje,“ uvedl na tiskové konferenci v Bruselu šéf unijní diplomacie.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell/ Zdroj: YouTube

Podle Borrela zůstávají všechny členské státy „jednotné v diplomatické podpoře Ukrajiny na mezinárodní scéně, budou pokračovat v izolaci Ruska, vyzývat k odpovědnosti za válečné zločiny, porušování mezinárodního a humanitárního práva“.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

Řekl, že EU považuje to, co se děje na Ukrajině, za „válečné zločiny velkého rozsahu spáchané ruskými ozbrojenými silami proti ukrajinskému lidu“. A to podle něj nezůstane bez odezvy.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell/ Zdroj: YouTube

„Evropa si musí uvědomit, že se válka, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině, týká každé evropské země, takže Evropané musí i nadále poskytovat pomoc,“ uvedl v Bruselu před jednáním evropských ministrů litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

„Nemůžeme se unavovat uvalováním sankcí nebo poskytováním pomoci a podpory Ukrajině,“ řekl litevský diplomat. Podle něj musí každá evropská země dodržet své vlastní závazky a podívat se na proces pomoci Ukrajině a rozhodnout, co ještě lze udělat.

Ministr zahraničí Litvy Gabrielius Landsbergis/ Zdroj: YouTube

„Ukrajina potřebuje více zbraní. S už poskytnutými zbraněmi nyní Ukrajinci dokázali zastavit ruskou invazi,“ řekl Landsbergis. Zdůraznil nutnost posílit obranu východního křídla EU, což je důležité zejména pro pobaltské státy.

Válka na Ukrajině/ ilustrační foto/ Zdroj: facebook.com

PSALI JSME: ZELENSKYJ VAROVAL EVROPU: NA RUSKÉ VOJENSKÉ TECHNICE UŽ PÍŠOU „DO BERLÍNA“

PŘIPOMÍNÁME: EVROPSKÁ UNIE PŘIPRAVUJE PÁTÝ BALÍČEK SANKCÍ PROTI RUSKU: FIALA OBVINIL PUTINA Z VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ NA UKRAJINĚ

Share