Muž za 40 let postavil dům z odpadků: jak vypadá

Umělec z Oklahoma Richard Delbridge postavil svůj vlastní dům z recyklovaných materiálů. Na dokončení domu strávil 40 let svého života.

Dům z odpadků/ Zdroj: 24tv.ua

Ke stavbě domu Delbridge použil vše, co měl kolem: hliníkové plechovky, lahve, staré cihly a dokonce i hračky. Říká, že za ta léta použil asi půl tuny cementu.

Před několika desítkami let koupil 69letý Richard Delbridge pozemky na venkově v Oklahomě. Znalec indiánských domů v Novém Mexiku navrhl a postavil svůj vlastní domov.

Dům z odpadků/ Zdroj: 24tv.ua

Delbridge sbíral odpadky zanechané turisty, procházel se po silnici a sbíral vše, co lidé vyhodili. Láhve, hliníkové plechovky, cihly a další maličkosti – muž ve všem viděl potenciální materiál pro stavbu.

Dům z odpadků/ Zdroj: 24tv.ua

„Jednou jsem našel vyhozenou panenku. Vypadala tak nešťastně a mně bylo tak smutno, protože dříve tato panenka pro někoho něco znamenala,“ vzpomíná Delbridge.

Richard neúnavně pracoval na svém domě a postupem času se objevila malá bouda s jídelnou a ložnicí ve druhém patře.

Po určitou dobu si užíval se svými dětmi to, co měli, ale později se Delbridge rozhodl rozšířit životní prostor. Přidal koupelnu, druhou ložnici a třetí patro s krbem.

Dům z odpadků/ Zdroj: 24tv.ua

Kromě jedinečného stavebního materiálu má dům ekologické inženýrské systémy – kompostovací toaletu a speciální bazény na sběr dešťové vody.

Neobvyklý dům je vyzdoben mozaikami, které jsou také vyrobeny z odpadu. Delbridge odhaduje, že celkem je zhruba 75% domácností vyrobeno z recyklovaného materiálu.

PSALI JSME: JAKÝ POTENCIÁL PŘED VOLBAMI MAJÍ POLITICKÉ STRANY: AGENTURA KANTAR CZ UKÁZALA, KOHO LIDÉ PLÁNUJÍ VOLIT NA PODZIM DO SNĚMOVNY

PŘIPOMÍNÁME: JAKÝM PREMIÉREM BY MOHL BÝT IVAN BARTOŠ: LYDIE BARTOŠOVÁ PROMLUVILA TAKÉ O ŽIVOTĚ S POLITIKEM A O TOM, JAKÝ JE JEJÍ MANŽEL OTEC

Share