„Musíme lidi v důchodovém věku zapojit do aktivního života“: Marian Jurečka řekl, že důchodový systém by mohl být udržitelnější

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje důchodovou reformu. Šéf resortu Marian Jurečka promluvil i o dalším plánu. Jde o to, aby důchodci, kteří ještě mohou pracovat, ještě nějakou dobu pracovali a aby je k tomu stát motivoval. Díky tomu bude důchodový systém udržitelnější. Navíc by to znamenalo zvýšení příjmů do státního rozpočtu. Informuje o tom server Českédůchody.cz.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr práce chce motivovat lidi v důchodovém věku, aby ještě nějakou dobu pracovali a aspoň na částečný úvazek. To by pro stát byla určitě pozitivní věc, protože důchodový systém by byl udržitelnější a stát by získal více peněz.

Podle ministra práce je udržitelnost systému závislá i na tom, kolik lidí je nyní ekonomicky aktivních a jak dlouho jsou aktivní. Proto je potřeba, aby takových lidí bylo více a aby pracovali o něco déle.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Musíme lidi na rodičovské nebo v důchodovém věku více zapojit do aktivního života,“ řekl pro portál Peníze.cz Marian Jurečka.

Dodal, že by bylo nutné změnit daňový systém tak, aby motivoval zaměstnavatele k zaměstnávání seniorů a aby sami důchodci ještě chtěli pracovat aspoň na částečný úvazek. Lidé starší generace by navíc mohli předávat své zkušenosti.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Nyní je v ČR velmi málo občanů v důchodovém věku, kteří nadále pracují. Kromě toho se zvyšuje počet občanů, kteří odcházejí do předčasného důchodu.

Lidé nemají motivaci pracovat, když už jsou penzisté podle věku, navíc mnoho seniorů má i zdravotní problémy, kvůli kterým chtějí odejít do důchodu.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Server Českédůchody.cz uvádí, že pro zhruba polovinu seniorů je výhodnější odejít do penze ještě před dosaženímdůchodového věku.

V programovém prohlášení vlády je napsáno, že vláda chce podpořit důchodce, kteří pracují. Podrobnosti tam však napsány nebyly. Šéf resortu práce uvedl, že k tomu chce motivovat jak zaměstnavatele, tak důchodce. Podle něj by zvýšení počtu aktivních lidí bylo prospěšné pro celou společnost.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr ale zdůraznil, že by si přál, aby dál pracovali jen ti senioři, kteří ještě mohou pracovat, protože mají dobrý zdravotní stav a kteří to sami chtějí. Ale lidé, kteří pracují v náročných profesích, by měli mít možnost odejít do penze dříve.

Psali jsme:„Asi bude pravda, že jejich vztah trvá celé tři roky“: Veronika Žilková potvrdila, že ji Martin Stropnický opustil kvůli jiné ženě

PSALI JSME: ČR MÁ V REZERVÁCH MASO, KTERÉ BY STAČILO POUZE NA JEDEN A PŮL DNE: VLÁDA HODLÁ TUTO SITUACI ZMĚNIT

PŘIPOMÍNÁME: „MUSÍ DOSTAT VŠE, CO POTŘEBUJE K OBRANĚ“: PŘEDSEDKYNĚ EVROPSKÉ KOMISE VYZVALA ČLENSKÉ STÁTY EU, ABY URYCHLENĚ POSKYTLY UKRAJINĚ ZBRANĚ

Share