Mladá generace Čechů je ve volbách méně politicky aktivní než starší generace lidí. Existují však některá témata důležitá pro ně, která by mohla přispět k tomu, aby mladí lidé šli do volebních místností aktivněji. Jde například o práva LGBT, bydlení nebo tresty za znásilnění. Sociologové tvrdí, že politické subjekty neumí efektivně motivovat mladé občany, aby šli k volbám. Informuje o tom server Aktuálně.cz.
Volby do Sněmovny letos v říjnu budou prvními volbami pro mladé lidi ve věku od 18 do 22 let. Mladí lidé však nemají takovou touhu jít do volebních místností ve srovnání se staršími lidmi.
Organizace Youth, Speak Up! provedla průzkum a podle výsledků se o politiku zajímá jen něco málo přes 53 procent mladých voličů.
V sousedních zemích, například v Polsku nebo na Slovensku je tento ukazatel výrazně větší, a to kolem 68 procent.
V minulých měsících podobný průzkum provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Podle jejich výsledků se o českou politiku zajímá jen 29 procent Čechů ve věku 18 až 25 let. Mezi lidmi staršími 26 let bylo toto číslo výrazně větší, a to 47 procent.
Podle jejich informací hodlá k volbám jít jen 44 procent lidí ve věku 18 až 25 let. Mezi lidmi staršími 26 let tento ukazatel dosahuje 63 procent.
Youth, Speak Up! také uvádí, že většině lidí mezi 16 a 29 lety se současná politická situace v naší zemi nelíbí. Většině nespokojených se nelíbí i současní ministři. Ale jen někteří z nich chtějí něco dělat, aby se věci změnily.
Asi 65 procent mladých Čechů tvrdí, že jejich hlas nic neovlivní, a proto nechtějí jít k volbám.
Dalším problémem je, že nejsou nyní takoví politici, kteří by mohli mluvit za mladé lidi. To znamená, že většina politiků má trochu jiné názory než mladí občané.
Podle organizace Youth, Speak Up! pro mladé lidi jsou důležité témata vlastního bydlení, daně, tresty za znásilnění nebo práva LGBT.
PŘIPOMÍNÁME: PRVNÍ ARMÁDNÍ SPECIÁL DORAZIL Z AFGANISTÁNU DO ČESKÉ REPUBLIKY: VE VLÁDĚ ŘEKLI, KOLIK ČECHŮ PLÁNUJÍ EVAKUOVAT