Ministři se rozhodli zpřísnit pravidla pro uprchlíky: Vít Rakušan řekl, v jakých případech stát nebude vyplácet humanitární dávku

Ministři ve středu jednali o uprchlické krizi, která vznikla kvůli válce na Ukrajině. Projednali například návrh, dle kterého by běženci, kterým bylo poskytnuto bydlení a kteří tam dostávají zadarmo jídlo a další potřebné věci, v budoucnu nemohli dostávat humanitární dávku. Oznámil to na brífinku šéf resortu vnitra Vít Rakušan. Informuje o tom web Novinky.cz.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

„Humanitární dávka nebude vyplácena v případech, kdy mají uprchlíci zajištěno ubytování, kde jim je zdarma poskytována strava a další zázemí,“ uvedl Vít Rakušan.

Vysvětlil, že bude platit princip, že pokud stát dává člověku výživu, tak nebude mu vyplácet dávku.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nyní mají běženci, kteří do Česka přicházejí, nárok na humanitární dávku ve výši 5 tisíc Kč. Díky těmto penězům si mohou koupit základní věci.

Tuto dávku mohou pobírat 6 měsíců, tedy 5 tisíc Kč měsíčně. V takovém případě by ale museli prokázat, že tuto pomoc od státu potřebují.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Kritici i někteří opoziční politici tvrdí, že část lidí chce do České republiky přijet právě kvůli této dávce. Dle ministra vnitra Víta Rakušana a ministra práce Mariana Jurečky by nová opatření měla zabránit „dávkové turistice“.

Podle návrhu by měla být prodloužena i lhůta na vyřízení žádosti odočasnou ochranu, a to na 60 dnů. Zkrátí se však doba, kdy bude muset běženec nahlásit změnu pobytu, nyní je to 15 dní, ale zkrátí se na 3 dny.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Podle novely by se měl zkrátit i nárok uprchlíka na zdravotní pojištění, zkrátí se na 6 měsíců.

PSALI JSME: EVROPSKÁ KOMISE NAVRHLA POSKYTNOUT UKRAJINĚ DALŠÍ FINANČNÍ POMOC VE VÝŠI AŽ 9 MILIARD EUR

PŘIPOMÍNÁME: POLITICO: ZÁPAD SE BOJÍ, ŽE BY VÍTĚZSTVÍ UKRAJINY MOHLO DESTABILIZOVAT RUSKO A UČINIT HO JEŠTĚ NEPŘEDVÍDATELNĚJŠÍM

Share