Miloš Zeman tvrdě zkritizoval USA po odchodu z Afghánistánu: prezident pochybuje i o oprávněnosti existence NATO

Miloš Zeman uvedl, že USA svým opuštěním z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra. Kromě toho politik pochybuje o oprávněnosti existence NATO. Hlava státu také předpokládá, že Tálibán bude ohniskem dalších teroristických činů. Píše o tom web ceskenoviny.cz.

Kromě toho Zeman odmítá zvyšovat financování armádního rozpočtu a chce, aby se Česko soustředilo na národní obraně. Investování do NATO dle jeho slov je vyhazováním peněz.

Návrat českých vojáků z Afghánistánu / Zdroj: youtube.com

„Scénář bude mít pokračování, které znamená, že Tálibán na území Afghánistánu vytvoří teroristické centrum,“ reagoval Zeman na konec vojenské mise USA z Afghánistánu s tím, že se teroristické útoky budou objevovat znovu.

Dle českého prezidenta jedná se o zbabělost NATO a selhání aliance. Kvůli tomu Spojené Státy prý ztratili svou prestiž. Pochybuje také o oprávněnosti existence NATO.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Prezident zdůraznil, že Česko musí pomoct afghánským spolupracovníkům a přivézt je do České republiky.

Miloš Zeman vysvětlil, že kvůli selhání NATO, Česko by mělo více investovat do národní obrany. Podle prezidenta Afghánistán byl jediným místem, kde aliance mohla bojovat.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Nyní také prezident již nevidí potřebu zvyšovat výdaje na armádu ve výši 2 % HDP. Před tím tuto vizi podporoval právě kvůli misi v Afghánistánu a Sahelu.

PSALI JSME: ČESKO JE JEDNOU ZE ZEMÍ EU, KTERÁ UDĚLUJÍ AZYL NEJMÉNĚ: KOLIK LIDÍ Z AFGHÁNISTÁNU DOSTALO AZYL V ČR

PŘIPOMÍNÁME: BIDEN SCHVÁLIL 500 MILIONŮ DOLARŮ NA POMOC UPRCHLÍKŮM Z AFGHÁNISTÁNU

Share