Miloš Vystrčil vyhlásil termín prezidentských voleb: Řekl, kdy budeme volit prezidenta a vysvětlil, proč to oznámil právě teď

Předseda horní komory Parlamentu ČR Miloš Vystrčil (ODS) rozhodl, že první kolo prezidentských voleb začne v pátek 13. ledna příštího roku. Vysvětlil to tím, že termín určuje začátek kampaně. Navíc to určuje, od jaké doby se počítá limit peněz, které mohou kandidáti utratit za předvolební kampaň. Informuje o tom CNN Prima News.

Miloš Vystrčil / Zdroj: youtube.com

Kandidáti na prezidenta mohou před prvním kolem voleb utratit za předvolební kampaň až 40 milionů Kč.

„Dnes evidentně někteří kandidáti sbírají podpisy a nesou prvky kampaně, proto jsem se rozhodl termín vyhlásit už teď, aby volby byly férové,“ řekl na brífinku Miloš Vystrčil.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Znělo to i jako narážka na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který už několik týdnů jezdí po republice karavanem a komunikuje s voliči. Češi už navíc viděli billboardy se sloganem „Za Babiše bylo líp“. Expremiér ale zatím svou kandidaturu na prezidenta oficiálně neoznámil.

Šéf Senátu vyhlásil termín voleb trochu dříve, než bylo zvykem v minulosti. Dle politologa Jana Kubáčka se předseda horní komory Parlamentu tak rozhodl nejen kvůli Babišovi, ale kvůli všem kandidátům.

Miloš Vystrčil / Zdroj: youtube.com

Připomněl ale také, že prezident Miloš Zeman vyhlásil poslední volby do Sněmovny téměř rok předtím, než se uskutečnily.

Kubáček vysvětlil, že Miloš Vystrčil asi nechtěl, aby byl od začátku někdo znevýhodněn. Předseda Senátu také zdůraznil, že chce, aby podmínky pro všechny byly rovné.

Miloš Vystrčil / Zdroj: youtube.com

Miloš Vystrčil by také chtěl, aby toto rozhodnutí vyšlo ve Sbírce zákonů co nejdříve. Chce, aby to vstoupilo v platnost od začátku příštího měsíce. Od 1. července by se tak měly počítat náklady na kampaň.

První kolo voleb se uskuteční 13. a 14. ledna. Pokud nějaký kandidát získá více než 50 procent hlasů, stane se novou hlavou státu. Pokud se tak nestane, druhé kolo voleb bude pravděpodobně 2 týdny po prvním.

Petr Pavel / Zdroj: youtube.com

Na hlavu státu nyní hodlá kandidovat více než 20 kandidátů. Největší šanci na vítězství mají podle průzkumů bývalý premiér Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel. Oba ale zatím svou kandidaturu neoznámili.

PSALI JSME: „VŠECHNU TUHLE POMOC DĚLÁME NA DLUH,“ UVEDL STANJURA: VLÁDA BY CHTĚLA SNÍŽIT DEFICIT ROZPOČTU

PŘIPOMÍNÁME: EPIDEMIOLOGICKÁ SITUACE SE ZHORŠUJE: ROMAN PRYMULA VYSVĚTLIL, PROČ ROSTOU POČTY PŘÍPADŮ KORONAVIRU V ČR

Share