Epidemiologická situace se zhoršuje: Roman Prymula vysvětlil, proč rostou počty případů koronaviru v ČR

Počty případů nákazy covidem v České republice rostou již třetí týden po sobě. Zhoršily se i další epidemiologické ukazatele. Epidemiolog Roman Prymula řekl, co mohlo být příčinou zhoršení epidemiologické situace. Píše o tom web ŽivotvČesku.cz.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že počty případů nákazy se zvýšily kvůli nakažlivější mutaci BA.5. Možná tato varianta viru v budoucnu vytěsní omikron.

Myslí si, že sice v létě, když je venku teplo, koronavirus není příliš aktivní, ale nevyloučil, že kvůli nové mutaci může i v létě přijít vlna. Dodal, že tato nová varianta viru je proti původnímu koronaviru, který přišel z Asie počátkem roku 2020 desetkrát nakažlivější.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog Roman Prymula upozornil, že reprodukční číslo je nyní 1,4. To znamená, že virus se může šířit rychle. Nové mutace jsou podle něj důvodem, proč se zvyšují počty případů nákazy v létě, i když se obvykle koronavirus aktivně začíná šířit na podzim.

Vysvětlil, že tyto mutace jsou novými variantami omikronu. Upozornil na mutaci BA.5, která se může brzy stát dominantní.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„BA.5 je velmi rychle se šířící a zvládá to 10,5krát rychleji, než tomu je u původní wuchanské varianty,“ řekl pro Život v Česku Roman Prymula.

Nyní se covid nejvíce šíří v Praze. V české metropoli bylo za posledních 7 dní 80 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Přehled výskytu laboratorně prokázaného onemocnění COVID‑19 podle regionu / Zdroj: mzcr.cz

Celkem bylo v Česku za několik let epidemií odhaleno více než 3,9 milionu případů nákazy. Naštěstí se většina lidí vyléčila, ale více než 40 tisíc lidí na tuto nemoc zemřelo.

PSALI JSME: VONDRÁČEK SE VYJÁDŘIL KE KORUPČNÍ KAUZE: JAKÝ VÝROK PŘEDVEDL POSLANEC VŮČI HNUTÍ STAN

PŘIPOMÍNÁME: ŠÉF SPD TOMIO OKAMURA SDĚLIL DŮLEŽITOU NOVINU: O CO ŽÁDÁ OPOZIČNÍ POLITIK

Share