Milan Kubek se domnívá, že pokud se zvýší intenzita očkování, do podzimu už vakcínu dostane 70 procent lidí: varoval před důsledky možné nové vlny na podzim

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl pro CNN Prima News, že pokud se zvýší intenzita očkování, na podzim počet očkovaných dosáhne 70 procent populace. To by již umožnilo vytvořit kolektivní imunitu, nicméně nyní zájem lidí o vakcinaci klesá. Milan Kubek varoval, že pokud začne nová vlna koronaviru, mohou zemřít ti, kteří vakcínu nechtěli dostat. Informuje o tom server iDNES.cz.

Celkem už má v Česku hotové očkování přes 4 miliony a 644 tisíc lidí, což je o něco méně než 50 procent obyvatel země.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Ale také nyní se v zemi šíří převážně delta mutace viru, která je nakažlivější. Pro vytvoření kolektivní imunity proti této variantě viru je nutné, aby vakcínu dostalo asi 90 procent lidí.

Milan Kubek věří, že očkování je cesta k normálnímu životu a neustále k němu vyzývá všechny lidi. Podle něj, pokud se nyní zvýší intenzita, bude do podzimu očkováno již asi 70 procent populace.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Pokud se epidemie zase rozjede, tak právě neočkovaní budou těmi, kdo budou zbytečně umírat. Máme ještě čas,“ uvedl Milan Kubek.

To znamená, že čím více lidí vakcínu dostane, tím vyšší je pravděpodobnost, že podzim v Česku bude klidný.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Kromě toho se v poslední době stalo populárním tématem měření hladiny protilátek. Například premiér Andrej Babiš upozornil, že lidé s protilátkami v sousedním Rakousku jsou také považováni za chráněné.

Biochemik Zdeněk Hostomský se také domnívá, že lidé s protilátkami jsou stejně chráněni jako ti, kteří byli očkováni. Alespoň na nějakou dobu. Upozornil však, že problém existuje právě v oblasti logistiky.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

Říkal, že existují testy na měření hladiny protilátek a nejsou standardizované. Podle něj zatím není logisticky snadný způsob, jak to udělat.

PSALI JSME: ADAM VOJTĚCH OBHAJUJE OČKOVÁNÍ PROTI COVID-19 U DĚTÍ, ODBORNÍCI ALE TROCHU POCHYBUJÍ: „POTŘEBUJEME DOSÁHNOUT NĚČEHO, ČEMU SE ŘÍKÁ KOLEKTIVNÍ IMUNITA“

PŘIPOMÍNÁME: CHARLOTTE ŠTIKOVÁ PŘEKVAPILA FANOUŠKY SVOU PROMĚNOU: JAK NYNÍ VYPADÁ SESTRA ORNELLY KOKTOVÉ, KTERÁ SHODILA AŽ 20 KILOGRAMŮ

Share