Odbory by chtěly, aby se minimální mzda, která nyní v České republice činí 16,2 tisíce Kč, zvýšila o 2 tisíce Kč. Podle šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky to ale může způsobit určité problémy. Připomněl, že i zaměstnavatelé jsou nyní v těžké situaci. Řekl to v pořadu Snídaně s Novou na TV Nova.
Ministr práce připomněl, že mzdy platí zaměstnavatelé, takže zvýšení minimální mzdy je třeba projednat i s nimi. Podle něj je diskuse na toto téma se zaměstnavateli základní.
Dodal, že zvýšení minimální mzdy by znamenalo i zvýšení zaručených mezd, které jsou stanoveny pro zaměstnance některých profesí. Vysvětlil, že kvůli tomu může nastat problém, protože část zaměstnavatelů to nemusí zvládnout.
Dle jeho slov se nyní zaměstnavatelé také ocitli ve složité situaci, více platí za energie, některé firmy nemají suroviny, které dostávaly z Ruské federace nebo Ukrajiny.
Marian Jurečka proto vysvětlil, že je potřeba s nimi mluvit, aby se pak nestala taková situace, že by kvůli zvýšení mezd firmy začaly propouštět zaměstnance.
Šéf resortu práce zdůraznil, že velmi důležité je, aby občané měli práci. Připomněl, že Česká republika má nyní nízkou nezaměstnanost.
Ministr ale nevylučuje, že by se mohla minimální mzda zvýšit. Chce se zaměstnavateli diskutovat o situaci v jednotlivých segmentech a také se chce dozvědět, co zvládnou.
„Čistá minimální mzda v Česku je pod hranicí příjmové chudoby pro jednotlivce. Vláda Petra Fialy s tím nic nedělá,“ kritizuje kabinet Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Zaměstnanci by podle něj neměli být jedinými lidmi, kteří „odnesou největší inflaci za 30 let“.
PŘIPOMÍNÁME: „JE ŽÁDOUCÍ TUTO JEŠTĚ MALOU EPIDEMII OPOUZDŘIT“: ROMAN PRYMULA NEDOPORUČUJE PREVENTIVNÍ OČKOVÁNÍ A VYSVĚTLIL PROČ