„Je žádoucí tuto ještě malou epidemii opouzdřit“: Roman Prymula nedoporučuje preventivní očkování a vysvětlil proč

V Česku bylo nedávno odhaleno několik případů nákazy opičími neštovicemi. Podle epidemiologa Romana Prymuly by bylo potřebné epidemii „opouzdřit“, aby se nerozšířila mezi ostatní lidi. Promluvil také o očkování. Řekl to pro CNN Prima News.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Je známo, že v Česku bylo odhaleno 6 případů nákazy opičími neštovicemi. „Je žádoucí tuto ještě malou epidemii opouzdřit, aby se nešířila do populace,“ řekl Roman Prymula.

Pokud by se virus rozšířil, mohli bychom podle něj mít i další nemoci. V budoucnu by bylo nutné s těmito nemocemi bojovat, takže by bylo možné uvažovat i o očkování. Domnívá se, že by to ale bylo zbytečné, a tak je nyní třeba epidemii eliminovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Vakcína proti pravým neštovicím je dost účinná proti opičím neštovicím. Epidemiolog si ale myslí, že preventivní očkování není nyní nutné.

Stát by podle něj měl mít tuto vakcínu pro případ, že by se situace zhoršila. Česká republika je jednou z těch zemí, které tuto vakcínu mají. Připomněl ale, že vakcíny první generace mají riziko nežádoucích účinků vyšší, než nákaza tímto virem.

Laboratoř / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Na začátku června bylo na světě odhaleno více než šest stovek případů nákazy opičími neštovicemi. Ve Velké Británii se nakazilo asi 190 lidí, proto tam přijali určitá pravidla pro sex.

Infikovaní by neměli mít sex do odeznění příznaků. Po dalších dvou měsících by mohli mít sex, ale měli by používat kondom.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula byl překvapen, že se tato nemoc začala šířit. Připomněl ale, že nyní se virus šíří i kvůli sexuálním kontaktům mezi bisexuály nebo homosexuály. Předpokládá, že se virus nedostane do jiných skupin lidí.

PSALI JSME: „ZJEDNODUŠILI JSME PROCES ŽÁDOSTÍ U PŘÍSPĚVKU NA BYDLENÍ,“ ŘEKL FIALA: KABINET SCHVÁLIL NOVÁ PRAVIDLA

PŘIPOMÍNÁME: ZDENĚK HŘIB SE PŘIPRAVUJE NA OBHÁJENÍ SVÉ FUNKCE: PRIMÁTOR PRAHY UVEDL, CO SLIBUJE SVÝM VOLIČŮM A CO JIŽ STIHL UDĚLAT

Share