Marian Jurečka promluvil o zvýšení důchodů pro rodiče: bezdětní by měli více spořit na svou penzi

Budoucí šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka se bude snažit prosadit změny penzí v příštích dvou letech. Hovořil například o zavedení minimálního zaručeného důchodu ve výši 10 tisíc Kč a také o zvýšení důchodů pro ty, kteří vychovávají děti. Tyto návrhy projednal v pátek s hlavou státu Milošem Zemanem. Informuje o tom CNN Prima News.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Podle něj s prezidentem hovořil podrobně o tom, jaká by mohla být důchodová reforma. Marian Jurečka si myslí, že by bylo dobré, kdyby se podařilo za dva roky realizovat ty věci, na kterých už je shoda.

Prosazoval by, aby lidé, kteří vychovávali děti, dostávali více peněz. Ještě dříve byl například schválen zákon, podle kterého by se mohl zvýšit důchod o 500 Kč za každé vychované dítě. Limit na zvýšení by ale činil 1500 Kč.

Senior / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Budoucí šéf resortu práce a sociálních věcí také řekl, že chce, aby lidé, kteří nyní vychovávají dvě a více dětí a mají průměrný příjem pochopili, že jejich děti to je jejich hlavní investice. Právě to by jim mělo umožnit důstojný důchod.

Podle něj by také stát musel motivovat ty lidi, kteří nemají děti z nějakého důvodu, aby si více spořili na svou budoucí penzi.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Dodal, že je také shoda na minimální penzi. Podle jeho názoru by minimální zaručený důchod měl činit 10 tisíc Kč. O výši tohoto důchodu a také parametru, podle kterého by se valorizace prováděla, se ale ještě bude diskutovat.

Myslí si, že zvýšení důchodů za vychované děti by mohlo zvýšit porodnost v Česku. Odborníci ale předpokládají, že k vyplácení důchodů bude nutné použít i daně.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Budoucí ministr také uvedl, že zavedení minimální penze by neznamenalo výrazné zvýšení výdajů, protože by se na jejich výplatu použily peníze z ušetřených dávek, které by lidé přestali dostávat díky vyšším důchodům.

Odborníci však tvrdí, že ušetřené peníze na dávkách by rozhodně k takovému účelu nestačily.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Kromě toho Marian Jurečka a Miloš Zeman debatovali o tématech, jako je sladění práce a rodiny, valorizace minimálního platu nebo práce pro důchodce. Podle budoucího ministra byla schůzka s hlavou státu konstruktivní.

PSALI JSME: „DŮVĚRA JE PODLOMENA“: KARLA MAŘÍKOVÁ PROHLÁSILA, ŽE VLÁDA LIDEM LŽE A ŽE JÍ PROTO UŽ NEDŮVĚŘUJÍ

PŘIPOMÍNÁME: ZA SVITU OHŇŮ A ZPĚVU: NĚMECKÁ ARMÁDA SE ROZLOUČILA S KONČÍCÍ KANCLÉŘKOU MERKELOVOU

Share