Marian Jurečka podrobně řekl, jaké změny bude obsahovat důchodová reforma: ministr promluvil o důchodovém věku, spoření a odvodech pro rodiče

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka podrobně promluvil o tom, jaké změny bude obsahovat nová důchodová reforma. Jedná se o spoření, důchodový věk či jedno procento pro rodiče. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Jurečka uvedl, že přispívaní rodičům či prarodičům na jejich důchody je pozitivní krok, i když 1 % v tomto případě činí pouze několik desetikorun. Politik dodal, že to bude ještě více citelné, pokud dětí je více.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Důchodci podle něho prý tuto pomoc o dětí neodmítnou a budou rádi, když na účtu budou mít o několik stovek korun navíc.

Kromě toho vláda chce umožnit lidem efektivně spořit. Zřídit by se měl státní či veřejnoprávní fond, jak to má například Švédsko. Jednalo by se o spoření ve formě účtu dlouhodobých investic.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Jako další pilíř může být spoření na bydlení. A člověk by se tak rozhodoval, jestli chce mít vlastní bydlení a nižší důchod, nebo vyšší penzi a žít v nájmu a obávat se jeho zvýšení.

Jurečka dodává, že vláda by chtěla snížit hranici důchodového pojištění ze 35 na 25 let. Stále se ale bude muset dosáhnout důchodový věk.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr říká, že nyní by důchodový věk neměnil, protože se zvýšila úmrtnost a hodnoty střední délky života u mužů a žen klesly.

Koalice se také shoduje na tom, že by lidé v náročných profesích měli mít možnost odcházet do důchodu dříve. Nyní prý probíhají studie, které by měly vyhodnotit kategorie profesí, kterých by se to vztahovalo.

Petr Fiala a Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Nakonec vláda jedná o společném vyměřovacím základu manželů. Nemělo by to nikoho omezovat. „Velký význam by to ale mohlo mít u žen v případě úmrtí partnera nebo při vypořádání v případě rozvodu,“ zdůraznil Jurečka.

PSALI JSME: VĚTŠINA OBČANŮ NEDŮVĚŘUJE VLÁDĚ PETRA FIALY: PODLE PRŮZKUMU TO MŮŽE NEGATIVNĚ OVLIVNIT I KAUZA JANA FARSKÉHO

PŘIPOMÍNÁME: HELENA VONDRÁČKOVÁ POŽÁDALA O POMOC SVÉ FANOUŠKY: JAKÝ PROBLÉM MÁ ZNÁMÁ ZPĚVAČKA

Share