Máma zestárla. Kdo by se o ni měl starat

Paní Ludmila je na sebe hrdá.

„Mám dvě dcery, vychovala jsem je sama. Starší je čtyřicet let. Vychovala jsem z nich slušné lidi. Starší vzala na svatbu byt, který jsem zdědila po svém otci. Dvě dcery pracují,“ říká stará žena.

Obdivuji svou sousedku, ale upřesňuji: „Pomohli jste mladší také s bytem?“

„Ne, s mladší to tak nevyšlo. Když dcera porodila, odešla jsem z práce, abych hlídala vnoučata. S manželem chodili jen do práce, o děti si nedělali starosti. Celý svůj důchod jsem utrácela za vnoučata, za jídlo. Oni zvládli hypotéku za tři roky. Takže obě mají vlastní bydlení. Vnučky vyrostly, starší je už 15. Nyní mě každý den nepotřebují,“ vzdychá paní Ludmila.

Starší žena / Ilustrační foto / Zdroj: maminsayt.ru

Nyní paní Ludmila už není stejná energická babička. Je neustále nemocná, žije sama. Ale nezvládá to. Slabá stará žena nemůže sama chodit do obchodu a důchod je malý. Nyní je zcela bezbranná. Navštěvuji téměř každý den.

A dcery se stále nemohou rozhodnout, kdo by se měl o matku starat.

Starší dcera stále žije v darovaném bytě, sama se dvěma dětmi. Rozvedla se s manželem. Je uražena, protože její děti znají svou babičku méně než jejich sestřenice. Babička se stala chůvou pro děti mladší dcery. A ona s manželem museli vychovávat děti sami, bez babičky. Stále je rozhořčená: pro děti mladší dělala babička všechno.

Možná by starší také vybudovala kariéru, kdyby mohla chodit do práce. Ale věnovala se dětem.

Matka a dcera / Ilustrační foto / Zdroj: grazdano4ka.ru

Mladší připomíná, že s manželem všeho dosáhli sami, tvrdě pracovali. Starší dostala byt, ať se postará o matku. Ona je velmi zaneprázdněná. V dětství sotva viděla své děti. A sestra strávila se svými celé jejich dětství.

Ženy tedy přesouvají odpovědnost z jedné na druhou. Každá má své důvody. Jedna dostala byt, druhá kariéru. Každá říká: „Vezmi si matku k sobě domů a já vás podpořím penězi“. A každá vyčítá druhé: „Máma tě milovala víc.“

„Manžel by mě neopustil, kdybych se starala o sebe, a ne o plenky,“ závidí starší. „Dostala dědictví a není spokojena,“ uráží se mladší.

A kde hledat pravdu? A co je nejdůležitější, na koho by se měla matka spolehnout?

PSALI JSME: MÁMA NEBO MANŽELKA. TOHOTO ROZHODNUTÍ BUDU LITOVAT CELÝ SVŮJ ŽIVOT

PŘIPOMÍNÁME: MÁMA MĚ A MÉHO MANŽELA VYHODILA Z DOMU A TEĎ NÁS CHCE ZPÁTKY

Share