Lockdown o Vánocích je možný, říkají politici: experti řekli, jestli je to správný krok a jak se situace může vyvíjet

V poslední době se mluví o možném lockdownu během Vánoc. O možných plošných opatřeních promluvil i kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Odborníci však tento krok nepodporují, protože by to znamenalo, že jsme se nepoučili z předchozích vln. Navíc by nová Sněmovna musela schválit nouzový stav. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

„Nechci přijít o další Vánoce, další Velikonoce. Teď to tím ale smrdí,“ prohlásil v rozhovoru Válek s tím, že se lockdown může konat, pokud přibývat bude denně až 20 tisíc nových případů a zvýší se počty pacientů v nemocnicích.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Biochemik Zdeněk Hostomský říká, že nyní není na místě věštit, jaká situace bude během příštích týdnů. Situace se podle něho by měla do Vánoc stabilizovat a důležité je nyní číslo počtu pacientů v nemocnicích.

Zdeněk Hostomský / Zdroj: youtube.com

„Jestli by někdo lockdown navrhoval, šlo by o naprostou prohru, jako kdybychom neměli žádné zkušenosti,“ dodává odborník, který je proti zavedení plošných opatření.

Zdravotnický expert Pirátské strany Ondřej Dostál zdůraznil, že nyní předpovídat, jak se situace bude vyvíjet není možné a jedná se pouze o odhady.

Ondřej Dostál / Zdroj: youtube.com

Dostál také řekl, že pro zavedení lockdownu musí být schválený nouzový stav.

Mikrobiolog Václav Hořejší předpokládá, že se situace může vyvíjet dle dvou scénářů. A pokud se nákaza bude stále šířit, hrozí zahlcení nemocnic. Dle druhého scénáře se epidemie stabilizuje a čísla půjdou dolu.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Pokud by vše bylo na současné úrovni, nic se zásadního nestane, ale v opačném případě vláda bude muset zasahovat.

Epidemiolog Roman Prymula si myslí, že už v listopadu vlna půjde dolů, pokud se budou dodržovat opatření, co se nyní moc neděje. To může situaci ovlivnit.

PSALI JSME: OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU SE TÝKAJÍ RESTAURACÍ: ZDENĚK POHLREICH UVEDL, ŽE ZA DVA ROKY NIKDO NEPROKÁZAL, ŽE RESTAURACE JSOU ZDROJEM NÁKAZY

PŘIPOMÍNÁME: „STEJNOU LÉČBU PODSTOUPIL I TRUMP“: JIŘÍ LÁBUS SE NAKAZIL KORONAVIREM. JAK SE LÉČÍ ZNÁMÝ HEREC

Share