Kvůli válce na Ukrajině se velká část Ukrajinců rozhodla odstěhovat do bezpečnějších měst v západní části města nebo do zahraničních států.
Jsou ale i lidi, kteří si udělali jiné rozhodnutí — zůstat ve svých městech, svých domech. Právě tak rozhodla ukrajinská psycholožka, která Liubov Kyrnos.
“Nevěděla jsem, co bude následovat. Ale jako psycholožka jsem si uvědomila, že práce každému pomáhá vyrovnat se s negativními stavy. Práce zachraňuje. Je to naše fronta. A tohle je moje osobní fronta,“ řekla žena v rozhovoru pro online portál vechirniy.kyiv.ua.
Po více než dvou měsících se paní Kyrnos naučila mluvit s morálně postiženým lidmi, i když na začátku to bylo úplně jinak. “Vzpomínám si na nejděsivější odjezd na začátku války. Dům v Kyjevě, kde po ostřelování vypukl požár a v jednom z bytů zemřel čtyřletý chlapec,“ začala svůj příběh paní Kyrnos, která má čtyřletého syna.
“Poprvé v životě jsem zažila tak těžkou emoci. Pochopí mě i nepsychologové. Každý si tím prošel. Dochází k němu, když prožíváte blíže nespecifikovanou empatii, doslova vstřebáváte emoce lidí, kteří prožívají zármutek ze ztráty. Pomohla jsem jim a pak šla domů a brečela. Tehdy jsem si uvědomila, že musím být schopna tento druh empatie zablokovat. Neměla bych cítit tyto emoce, protože nemohu lidem pomoci,“ dokončila žena.
ČTĚTE TAKÉ: LITEVSKÁ PREMIÉRKA: RUSKÉ VYDÍRÁNÍ PLYNEM MŮŽE EU PŘIMĚT, ABY SE СO NEJDŘÍVE VZDALA RUSKÉ ROPY A PLYNU