Litevská premiérka: Ruské vydírání plynem může EU přimět, aby se сo nejdříve vzdala ruské ropy a plynu

Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová řekla, že ruské vydírání plynem provokuje Evropskou unii, aby se co nejdříve vzdala ruské ropy a plynu, informoval portál Delfi.

Dodávka plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Ráda bych tomu věřila. Země jako Litva to dokážou docela snadno, protože jsme se na to v plynárenském sektoru dlouho připravovali a máme alternativy. A naše ropná společnost (Orlen Lietuva) se na to připravuje dlouhou dobu a může učinit podobné rozhodnutí,“ uvedla Šimonytéová.

Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová/ Zdroj: YouTube

„Bohužel taková rozhodnutí nelze v Evropě rychle učinit. Je ale možné, že Rusko tato rozhodnutí velmi rychle vyprovokuje,“ dodala litevská premiérka.

Dodávka plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle ní to není poprvé, co se Evropská komise zajímá o litevské zkušenosti v této oblasti. Aby najít alternativu k dodávkám plynu z Ruska, „byla nutná silná politická vůle, která spočívala v tom, že musíme udělat vše pro to, abychom snížili naši závislost na Rusku.“

Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová/ Zdroj: YouTube

„Možným nepřímým efektem je, že se stále více zemí snaží odstřihnout od ruského plynu a konkurence na trhu se zkapalněným plynem bude vyšší,“ varovala Ingrid Šimonytéová.

Dodávka plynu/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: SCHOLZ: NĚMECKO MUSÍ BÝT PŘIPRAVENO NA NÁHLÉ ZASTAVENÍ DODÁVEK PLYNU Z RUSKA

PŘIPOMÍNÁME: RUSKO ZASTAVILO DODÁVKY PLYNU DO POLSKA A BULHARSKA: „JSME NA TAKOVÝ SCÉNÁŘ PŘIPRAVENI,“ UVEDLA ŠÉFKA EVROPSKÉ KOMISE

Share