Ladislav Dušek připouští, že další vlna covidu může přijít v létě: Řekl, kolik lidí bude třeba přeočkovat na podzim

Odborníci během diskuse Asociace inovativního farmaceutického průmyslu mluvili o epidemiologické situaci v Česku. Podle nich by bylo třeba, aby se na podzim zhruba 2,5 milionu lidí znovu naočkovalo proti koronaviru. Především jde o seniory a chronicky nemocné lidi. Informuje o tom web ct24.ceskatelevize.cz.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška ochrana proti koronaviru u lidí, kteří byli očkováni, na podzim pravděpodobně téměř skončí. Důvodem je, že byli očkováni druhou nebo třetí dávkou už dávno.

Dle jeho slov taková ochrana organismu proti těžkému průběhu onemocnění trvá zhruba 8 měsíců. Na podzim bude asi 4,6 milionu lidí, kterým tato ochrana téměř skončí.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

„Úkol na podzim bude proočkovat v poměrně svižném tempu 2 miliony seniorní populace a k tomu 500 tisíc chronicky vážně nemocných lidí,“ řekl Ladislav Dušek.

Dle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové už na podzim možná budou k dispozici nové varianty vakcín, které jsou účinnější proti mutaci omikron.

Irena Storová / Zdroj: youtube.com

Ladislav Dušek připouští, že další vlna covidu může přijít v létě a to kvůli mutaci BA.5, která je nakažlivější. V posledních dnech se počet nových případů nákazy začal zvyšovat.

Dodal, že nová varianta viru je desetkrát nakažlivější proti variantě, která přišla z Asie na jaře 2020. Hlavní zbraní proto bude očkování a pravděpodobně karanténa nebude nijak zvlášť účinným opatřením.

Jan Kynčl / Zdroj: Novinky.cz

Epidemiolog Jan Kynčl má také obavy, že by letos mohla vlna koronaviru přijít současně s chřipkovou sezonou. Proti chřipce se pravidelně očkuje asi 7 procent populace, mezi seniory je to asi 20 procent. Pro některé lidi starší generace může být chřipka velmi nebezpečná.

PSALI JSME: KAŽDÝ DRUHÝ ČECH BY HLASOVAL PRO VSTUP DO EVROPSKÉ UNIE: PRŮZKUM UKÁZAL, ZDA BY LIDÉ PODPOŘILI ZAVEDENÍ EURA

PŘIPOMÍNÁME: ANDREJ BABIŠ TVRDĚ ZKRITIZOVAL PROJEV PETRA FIALY: CO PŘEDSEDA HNUTÍ ANO PREMIÉROVI VYTKL

Share