Ladislav Dušek předpokládá, že počet nakažených v únoru může být zhruba stejný jako v říjnu: příčinou může být britská mutace koronaviru

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl rpo ČTK, že pokud se nyní rychle šíří nová mutace koronaviru, může být tento měsíc počet nakažených asi stejný jako v říjnu. Podle teoretického modelu, pokud se nová mutace viru se šíří rychleji o 30 nebo 40 procent, pak se počet infikovaných v únoru může dosáhnout téměř 280 tisíc lidí.

Ladislav Dušek vysvětlil, že při současných opatřeních by mělo oslabení epidemie pokračovat, ale to se neděje. Podle něj existují dva možné důvody, proč je to jinak.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

První možnou příčinou je, že se v Česku začala rychle šířit nová mutace viru. Druhou možnou příčinou je, že některá významná část populace přestala dodržovat opatření.

Podle něj by stačilo, aby přestalo dodržovat opatření asi 20 procent lidí. Ale jaký přesně byl důvod, který ovlivnil stagnaci epidemie, není zatím možné říci.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Podle teoretických modelů s hodnotou reprodukčního čísla kolem 1 může počet nových případů nákazy za den dosáhnout 15 800 ke 14. únoru. Pokud by se ale reprodukční číslo zvýšilo, mohla by se situace výrazně zhoršit.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Odborníci nyní nevědí, kolik lidí se nakazilo právě novou mutací. Podle výsledků sekvenací v ČR bylo odhaleno několik desítek případů, ale skutečný jejich počet může být podstatně větší.

Ladislav Dušek se domnívá, že dodržování opatření, která výrazně snižují počet setkání mezi lidmi, může výrazně zpomalit šíření nové mutace koronaviru. Žádá proto lidi, aby respektovali pravidla.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Jan Blatný už mnohokrát vysvětloval, že jedním z hlavních problémů je nyní vytíženost nemocnic. Proto jsou nutná opatření, aby se snížil počet hospitalizovaných pacientů.

PSALI JSME: OPOZIČNÍ STRANY SE NEGATIVNĚ STAVÍ K PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU, JSOU ALE PŘIPRAVENY O TOM JEDNAT S VLÁDOU: HNUTÍ STAN A PIRÁTI PŘIPRAVUJÍ PLÁN PRO SOUČASNOU SITUACI

PŘIPOMÍNÁME: SILNÁ LEDOVKA NA MORAVĚ: METEOROLOGOVÉ SDÍLELI NOVOU PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

Share