Opoziční strany se negativně staví k prodloužení nouzového stavu, jsou ale připraveny o tom jednat s vládou: hnutí STAN a Piráti připravují plán pro současnou situaci

Vláda bude brzy žádat poslance o prodloužení nouzového stavu. Opoziční strany to vnímají spíše negativně. Například šéf ODS Petr Fiala oznámil, že kvůli jednání vlády jejich strana nezmění svůj názor na prodloužení. Lídr hnutí STAN Vít Rakušan řekl, že jejich koalice s Piráty připravuje plán, jak pandemii překonat do konce roku. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš uvedl, že by byl ochoten diskutovat o tématu prodloužení, pokud vláda přijme několik jejich návrhů. Píše o tom ČTK.

Předseda vlády Andrej Babiš všechny varoval, že pokud nedojde k prodloužení nouzového stavu, mohou být následky velmi vážné. To může znamenat kolaps zdravotnictví, prudký nárůst počtu nakažených a vysokou úmrtnost.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Několikrát v poslední době vláda mohla nouzový stav prodloužit díky podpoře KSČM. Vedení Komunistické strany ale uvedlo, že už nevidí důvod k tomu.

Ostatní strany tvrdí, že snimi vláda o tomto tématu ještě nejednala. Předseda ODS Petr Fiala řekl pro ČTK, že pokud by kabinet chtěl prodloužení nouzového stavu, mohl by alespoň zkusit o tom jednat.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Podle něj nyní nejsou důvody, aby ODS změnila svůj postoj k tomuto tématu. Dodal, že kabinet „působí rezignovaně“ a dokonce i šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný říká, že opatření přestala fungovat.

Jejich strana by chtěla, aby bylo rychlejší odškodnění pro podnikatele a aby se očkování urychlilo.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Šéf Pirátů Ivan Bartoš sdělil, že zatím se na ně předseda vlády s žádostí neobrátil. Zatím by to ale hodlali probrat se svými koaličními kolegy z hnutí STAN.

Podle něj nepodpořili poslední několikrát žádost vlády, protože ignoruje jejich výzvy k nápravě. Proto by byli ochotni o tom diskutovat, kdyby byl kabinet připraven jejich návrhy přijmout.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Pro ně by bylo důležité, aby vláda vyplácela dostatečné kompenzace postiženým lidem nebo firmám a také našla lepší řešení pro školní výuku.

Lídr hnutí STAN Vít Rakušan řekl, že jejich koalice s Piráty připravuje plán na překonání epidemie koronaviru. Ivan Bartoš uvedl, že podle jejich plánu by nebylo možné tak omezovat práva a svobody občanů, jak to umožňuje nouzový stav.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

„Definujeme tam kroky týkající se kompenzací, návratů žáků do škol a nové legislativy, která by nahrazovala současný institut nouzového stavu,“ řekl Vít Rakušan.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že jejich strana je připravena s vládou o prodloužení diskutovat, ale vláda zatím neprojevila zajem. Mají ale i některé požadavky na vládu.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Lídr hnutí SPD Tomio Okamura uvedl pro ČTK, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Podle něj jejich hnutí opakovaně navrhovalo ministrům, aby provedli novelu zákona o ochraně verejného zdraví. To by umožnilo chránit lidi z rizikových skupin, ale současně nevyhlašovat nouzový stav.

PSALI JSME: V SOBOTU V ČESKU JIŽ BUDE VAKCÍNA FIRMY ASTRAZENECA

PŘIPOMÍNÁME: “JSEM NA SEBE V ÚNORU ZVĚDAVÁ”: ANNA SLOVÁČKOVÁ PROZRADILA, JAK DODRŽUJE SVÉ NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ

Share