Koruna nebo euro: sympatie k evropské měně v Česku se za rok zdvojnásobila a to je největší počet za posledních 10 let

Podle výsledků sociologického průzkumu Eurobarometru se zvýšil počet Čechů, kteří mají sympatie k euru. Zhruba 40 procent dotázaných by si přálo, aby se Česko stalo součástí eurozóny. To jsou největší ukazatele za poslední dekádu. Průzkum v Česku provedla agentura Kantar CZ a zúčastnilo se ho 1 100 lidí. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

Výsledky průzkumu Eurobarometru pro letošní jaro se ukázaly jako trochu překvapivé. Podpora přijetí eura mezi Čechy se za rok zdvojnásobila.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Asi 40 procent respondentů by si přálo, aby se Česká republika stala součástí eurozóny. To je největší ukazatel za poslední desetiletí. Názor lidí se začal měnit po krizi v roce 2009.

Podle údajů z loňského léta byla míra podpory eura 21 procent. V mnoha dalších státech Evropy také roste míra podpory eurozóny.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nejvíce příznivců eurozóny je v Portugalsku, kde má tento ukazatel hodnotu 95 procent, ve Slovinsku je to 94 procent a také v Irsku je to 91 procent.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle průměru v celé Evropě euro jako měnu podporuje asi 70 procent lidí a v průměru asi 23 procent je proti tomu.

Česko není součástí eurozóny a počet lidí, kteří jsou proti ní, je 60 procent. Tento ukazatel je větší jen ve Švédsku a v Dánsku.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Česká vláda zatím neusiluje o to, aby se náš stát stal součástí zóny eura. V prosinci ministerstvo financí a Česká národní banka doporučily kabinetu zatím nestanovovat datum vstupu do eurozóny.

PSALI JSME: „JSEM PŘIPRAVEN BOJOVAT ZA SVOJE DOBRÉ JMÉNO“: JAN HAMÁČEK JE PŘIPRAVEN VYSVĚTLIT POSLANCŮM SVOU CESTU DO RUSKA

PŘIPOMÍNÁME: ZAČAL SOUD KATEŘINY KRISTELOVÉ A PAVLA NOVOTNÉHO: CO POŽÁDALA ZNÁMÁ MODERÁTORKA OD POLITIKA

Share