Koronavirus ustupuje, situace se zlepšuje: Roman Prymula prozradil, kdy by se podle něj mohly znovu otevřít restaurace

Už více než rok žije Česko v některých omezeních kvůli koronaviru a rozhodně by se většina občanů už ráda vrátila k dřívějšímu životu. Už mnozí by si přáli, aby konečně byly otevřené restaurace a další služby. Kdy by k tomu mohlo dojít, připustil prezidentův poradce a epidemiolog Roman Prymula. Řekl to pro ŽivotvČesku.cz.

Prioritou nyní zůstává návrat dětí do škol a je nutné, aby to dobře dopadlo. Například v pondělí 19. dubna se do lavic vrátila další skupina žáků.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Naštěstí se situace postupně zlepšuje a podle šéfa resortu zdravotnictví Petra Arenbergera to Velikonoce nijak neovlivnily.

Klesá také počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Podle statistik ministerstva zdravotnictví jich v neděli 18. dubna bylo 3 913, z toho ve vážném stavu bylo 879 pacientů.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Exministr zdravotnictví Roman Prymula také vidí, že se situace zlepšuje. Mnoho ukazatelů se dlouhodobě zlepšuje.

Podle bývalého ministra zdravotnictví je to pozitivní efekt po zavedených přísných opatřeních. Upozornil také na to, že reprodukční číslo dokonce kleslo pod hodnotu 0,8, což je rozhodně pozitivní zpráva.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Řekl, že Kromě přísných opatření to bylo ovlivněno i tím, že už dost lidí dostalo vakcínu a že řada obyvatel v Česku už měla koronavirus.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Teď je hlavní, aby děti měly opět prezenční výuku. Pokud se budou žáci znovu učit ve školách a nebude to mít negativní dopady, pak bude vláda zvažovat zmírnění dalších opatření.

„Určovat přesné datum otevření restaurací a dalších služeb je v tuto chvíli poměrně spekulativní. Osobně si myslím, že k náběhu těchto služeb dojde někdy v průběhu měsíce května,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Je pravděpodobné, že když restaurace budou moci fungovat, na začátku budou otevřeny venkovní prostory a teprve potom vnitřní. Ale asi už to bude během poslední vlny rozvolnění opatření.

PSALI JSME: „ZOUFALE HLEDALY JINÉHO VYKONSTRUOVANÉHO STRAŠÁKA“: VÁCLAV KLAUS OKOMENTOVAL SITUACI KOLEM VRBĚTIC

PŘIPOMÍNÁME: ZA NECELÝ MĚSÍC SE BUDE KONAT SVATBA BOHUŠE MATUŠE A LUCINKY: KAM SE PÁR VYDÁ NA LÍBÁNKY

Share