Postupně se v ČR prodlužuje doba, kterou lidé tráví v důchodu. Například v roce 2020 strávil člověk v důchodu v průměru 24,5 roku, to je více než dvojnásobek oproti tomu co bylo před 50 lety. Vyplývá to ze statistik důchodové ročenky, které byly zveřejněny Českou správou sociálního zabezpečení. Informuje o tom ČTK.
Muži pobírají starobní důchod v průměru 19,5 roku a průměr u žen byl 28,5 roku. V porovnání s rokem 2019 u každého pohlaví se tato doba prodloužila o několik měsíců.
Průměrný ukazatel pro obě pohlaví v roce 2020 činil 24,5 roku. Tento ukazatel se postupně zvyšuje, tak například v roce 2015 to bylo 24 let, v roce 2010 téměř 23 let.
V roce 2000 strávili důchodci v důchodu v průměru 20 let. Před 50 lety se tento ukazatel v průměru rovnal 11 letům.
Ale věk odchodu do důchodu u obou pohlaví se také každoročně zvyšuje. U mužů je to zhruba o 2 měsíce a u žen o 4 měsíce.
To znamená, že nyní je věk odchodu do důchodu pro muže téměř 64 let, u žen je tato hranice nižší a závisí na počtu dětí. V roce 2022 by tato hranice dosáhla 65 let a neměla by dále růst.
Strop pro věk odchodu do důchodu stanovila minulá vláda, kterou tvořily ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Jednou za pět let mohou nastat změny, člověk by měl strávit v důchodu zhruba čtvrtinu života. Vláda by toto téma měla příště projednat v roce 2024.
V programu koalice SPOLU bylo napsáno, že postupně budou muset stanovit novou hranici do roku 2030. Piráti a Starostové hovořili o tom, že důchodový věk by měl být jen orientační, pokud chce člověk pracovat dál, měl by mít takovou možnost.
Koalice hodlají také řešit pravidla pro odchod do důchodu pro lidi, kteří pracují v těžkých profesích.
Pokud by nadále platilo pravidlo, že člověk musí být v důchodu zhruba čtvrtinu života, věk odchodu do důchodu by se také v budoucnu zvyšoval.
PSALI JSME: ZDRAVOTNÍ STAV MILOŠE ZEMANA SE MÍRNĚ ZLEPŠIL: S NÁVŠTĚVOU ZA NÍM PŘIŠEL VÁCLAV KLAUS
PŘIPOMÍNÁME: BABIČKA OD NAROZENÍ SE STARÁ O VNUKA, ANIŽ BY VĚDĚLA, ŽE NENÍ JEJÍ VLASTNÍ