S mužem je to horší než o samotě

Další moje přítelkyně se rozhodla rozvést. Mluvili jsme spolu skoro dvě hodiny, když se mě snažila přesvědčit o svém rozhodnutí, a já věděla, že si jen potřebuje vyříkat, co má uvnitř, a znovu se ujistit, že má pravdu.

Žena / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Důvod rozvodu nedokážu vyjádřit slovy. Nebyla to nevěra, ani konkrétní neshody, ani ztráta zaměstnání či finanční stability. Nejde o odhalená tajemství. Ne, jen si v určitém okamžiku uvědomila, že všechen ten rodinný život, péče, angažovanost, praní, uklízení a vaření, to vůbec není něco, co by chtěla dělat po zbytek života.

Děti jsou dospělé, syn letos odešel na vysokou školu do Anglie, dcera tam žije dlouhou dobu. A neexistuje sebemenší věc, která by mojí přítelkyní přiměla žít dál s někým, kdo vás nezajímá a nelíbí se vám.

Žena a muž / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

K rozchodu jsme směřovali již dlouho, jak říká, od chvíle, když jí napadlo spát odděleně, a on to podporoval. A to bylo před několika lety. A tak šli každý do svého pokoje a klidně spali, aniž by mysleli na to, že manželé vlastně nemohou být spolubydlící. Ne, mohou, ale nejde o blízký vztah, ale o něco zvráceného a špatného.

Samozřejmě byl v šoku. Když přišla a řekla mu to, zbledl, zapotácel se a posadil se. Samozřejmě si myslí, že je zrádkyně, sobecká a tak dále. Samozřejmě je proti rozvodu a odmítl jednat společně, pouze prostřednictvím soudu. Mají se o co dělit, ale ona si nárokuje výhradně polovinu sbírky obrazů a knih, kterou společně shromáždili, a je připravena jeho polovinu vykoupit. Má kde bydlet, co dělat, ale už ne s ním.

Žena a muž / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

První, co začal zjišťovat, bylo, kdo to je. Kvůli komu ho opouští. Opravdu ho překvapilo, že nikoho nemá, že ho neopouští kvůli nikomu, jen kvůli sobě. Stále tomu nemůže uvěřit.

A čeká na okamžik, kdy si bude moci prsten sundat, kdy bude konečně volná, sama. A opět, nejde o výběr mužů, ale o stav mysli, kdy nikomu nic nedlužíte, nemusíte.

Žena a muž / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Jak poznáte, zda je to správné, nebo ne?

Na jedné straně vychováváte své děti a necháváte je jít. Zdá se, jako by vás nic jiného nesvazovalo, můžete žít výhradně pro sebe. A nyní vás už nic neomezuje, každý má právo si vybrat, jak bude žít.

Na druhou stranu jste dali slib jeden druhému, že navždy, že v každém případě spolu až do konce svého života. I když… kdo dnes dokáže dodržet sliby, i manželé se rozvádějí. Ale přesto si člověk nezaslouží, aby ho někdo takhle unesl a opustil. Manžel má bolesti, nechce být sám.

Žena a muž / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ale jak můžete člověku zakázat, aby žil tak, jak chce? Život je jen jeden…

A víš, myslela jsem, že jí ho bude líto. Vždycky byla taková srdečná. Všechna ta koťata a psi, ubohé děti, bezmocní lidé – už mnoho let pomáhá v útulku, za vlastní peníze léčí zvířata, pomáhá taky babičkám… A tady se tak zachovala tak chladnokrevně, řekla to, jako by se utnula, pevně rozhodnuta. Proč ho litovat, řekla si, je silný, najde se. A už se našla – chce být sama.

A myslím, že v blízké budoucnosti se ženy nebudou chtít vdávat. Proč by měli? Muži jsou zjevně přesvědčeni, že žena se narodila proto, aby se o muže starala a pečovala o něj, že není hezká, pokud se nemyje, nevaří, neuklízí. Ale ženy se postupně probouzejí, dobře vidí, že život není otroctví, kde máte děti na hrbu a nahoře manžela, a dokonce i s nejrůznějšími příbuznými.

Muž / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Všechno to jde pryč a mužům se to rozhodně nelíbí. Ale v hlavě neosvobodí svou ženu od všech těch domácích nesmyslů. Musíte utrácet peníze za hospodyně, chůvy a další služebnictvo. Jaký to má smysl? Musí tvrdě pracovat od devíti do šesti, aby měl čas ležet na gauči a popíjet v garáži… ale ne pomáhat své ženě, ne dělat něco společně, aby mohli oba někam jít, nebo jen tak spolu sedět doma a povídat si. „Moje žena je zlá, mrzutá, nemá cit ani pochopení“ řekne typický muž. A typická žena, k smrti unavená z práce v kanceláři i doma, se na něj dívá a prožívá smíšené pocity nenávisti a lítosti nad tím hlupákem.

Žena a muž / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Mít děti bez manželství je bezpečné a nikdo to dlouho neodsuzoval. Žijte a užívejte si života bez tíživého břemene.

PSALI JSME: JENNIFER ANISTON SDÍLELA ARCHIVNÍ FOTOGRAFIE A ZEPTALA SE FANOUŠKŮ, KTERÝ Z ÚČESŮ JÍ NEJVÍCE SLUŠÍ

PŘIPOMÍNÁME: PRO KDU-ČSL NASTALO UNIKÁTNÍ OBDOBÍ: MARIAN JUREČKA PROZRADIL, V ČELE KTERÝCH MINISTERSTEV BY SE MOHLI STÁT ČLENOVÉ JEJICH STRANY

Share