Klaus se pustil do kandidáta na ministra zahraničí Lipavského: co mu vytkl a v čem souhlasí se Zemanem

Václav Klaus má obavy z úřadování nového ministra zahraničí Jana Lipavského, které nakonec Miloš Zeman jmenuje. Exprezident má má stejné argumenty proti jako i Zeman. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Původně Miloš Zeman plánoval jmenovat vládu bez Lipavského. Nakonec ale Petru Fialovi ustoupil.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Preziden však nezměnil svůj názor a myslí si, že Lipavský nemá dostatečnou kvalifikaci. Zejména mu také vadí postoj ohledně Izraele a V4.

Podobné obavy má i Václav Klaus. „Psal mi i jeden dlouholetý pracovník ministerstva zahraničí, že by Jan Lipavský na resort zahraničí nebyl přijat ani jako referent,“ řekl exprezident s tím, že to není kvalitní kandidát na ministra zahraničí.

Jan Lipavský / Zdroj: youtube.com

Klaus si také myslí, že za jmenováním vlády jako celku stojí nějaká dohoda mezi Fialo a Zemanem. „Nevím, co za to od Petra Fialy dostal,“ podotkl politik.

Mluví se o tom, že by kvůli této dohodě vláda mohla nejmenovat funkce ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, kterého Zeman dlouhodobě kritizuje.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Takovou možnost Klaus nevyloučil a zdraznil, že byl premiérem a prezidentem a ví, jak to během podobných vyjednávání chodí.

Fialova vláda bude jmenována v pátek. Zeman ji však jmenuje bez ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který je v izolaci kvůli koronaviru. O důvěru kabinet požádá Sněmovnu v polovině ledna.

PSALI JSME: SPD CHCE VE SNĚMOVNĚ PROJEDNAT „ZRUŠENÍ VÁNOC“: HNUTÍ ZKRITIZOVALO NÁVRH EUROKOMISAŘKY Z MALTY

PŘIPOMÍNÁME: NOVÝ PRŮZKUM UKÁZAL, KOLIK Z NICH NEVĚŘÍ, ŽE NOVÝ KABINET VYDRŽÍ CELÉ VOLEBNÍ OBDOBÍ: VĚTŠINA LIDÍ CHCE, ABY VLÁDA BYLA JMENOVÁNA CO NEJRYCHLEJI

Share