Kabinet připravil několik variant, jak pomoct lidem a firmám se zdražováním energií: kdo může o příspěvek požádat a jak to má udělat

Vláda připravuje pomoc domácnostem a firmám, které zasáhlo zdražování energií. Nebude se ale týkat všech a lidé a společnosti, které nejsou zásadně zasaženy, pomoc nedostanou. Dle odborníků zdražovat se bude i v roce 2023, a proto kabinet musí mít dlouhodobý plán. Píše o tom web tn.nova.cz.

Kabinet Petra Fialy má připraveno celkem tři způsoby, jak zasaženým subjektům pomoct.

Petr Fiala a Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„Domácnostem, které postihlo zvýšení cen energií, pomůže příspěvek na bydlení,“ řekl Fiala s tím, že příspěvek bude navýšen a rozšířen.

Ministr práce a sociálních věcí dodal, že se lidé, kteří mají problémy s úhradou faktur na energie, obrátili na Úřady práce. Po Novém roce bude připravená kalkulačka, která ukáže, jestli na úhradu máte nárok. Pomoc se dá čerpat i 3 měsíce zpětně.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Mimořádná okamžitá pomoc bude určená pro lidi, kterým příspěvek na bydlení nebude stačit a museli přejít k dodavateli poslední instance.

Pomoc bude poskytnuta osobám, kterým po zaplacení faktur za elektřinu nebudou stačit příjmy na úhradu nájmu či nakoupení zimního oblečení.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Plošné úhrady rozpočet nezvládne, protože měsíčně to stojí kolem 350 milionů korun a dle Jurečky se schválí přesné parametry pro rok 2022. Uvažuje se i o prodlužení.

Pomoc mohou využit i firmy, pro které je připraven program Záruka. „Tímto nástrojem by firmy měly možnost získat ručení za úvěr na dobu až dvou let, pokud se jim výrazně zvýšily náklady za energie,“ podotkl ministr práce.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Opozice tvrdí, že pomoc není dostatečná a úhrady by měla dostat i střední vrstva. Jurečka však říká, že na to nejsou finanční prostředky a pomoc bude cílená.

Psali jsme:„Běžte se najíst“: Jak vypadá Gabriela Soukalová, která ukázala fotku v bikinách tři měsíce po porodu

PSALI JSME: MINISTR DOPRAVY MARTIN KUPKA PLÁNUJE ZMĚNIT SLEVY NA JÍZDNÉM: STÁT ZA TO UTRÁCÍ MILIARDY KORUN ROČNĚ

PŘIPOMÍNÁME: VLÁDA PŘIPRAVUJE NOVÁ OPATŘENÍ: TESTOVAT SE BUDOU MUSET ZAMĚSTNANCI BEZ TŘETÍ DÁVKY VAKCÍNY

Share