Jurečka předložil změny ohledně pravidel odchodu do důchodu: co se podle ministra zásadně změní pro budoucí seniory

Objevily se první návrhy zákona na změnu důchodu. Představil je ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Potřebná minimální doba pro získaní penze by se měla snížit na 25 let, ale není tam dřívější odchod do důchodu pro náročné profese. Tato úleva se bude týkat pouze záchranářů. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.

Snížení potřebné doby důchodové pojištění je jedním ze slibů vlády Petra Fialy a toho se zřejmě hodlá dodržet. Aktuálně pro získání starobního důchodu je potřeba mít 35 let pojištění a je to jedna z nejpřísnějších norem v Evropě.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Marian Jurečka nyní navrhuje tuto dobu snížit o deset let na 25 let. Tato podmínka v minulosti již platila a dle návrhu zákona se může vrátit.

Nově tak pro získání řádného starobního důchodu by bylo potřeba získat 25 let důchodového pojištění. Kromě toho ale bude potřeba dosáhnout i důchodového věku, který je nyní zastropován na úrovní 65 let. V současné době je ale nižší a postupně se zvyšuje.

Důchodce / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud zákon bude schválen, norma začne platit v roce 2024. Projít musí vládou, Sněmovnou, Senátem a následně ho musí podepsat prezident. Navrhuje ho ale kabinet, takže se neočekává, že během schvalování nějaké komplikace.

Mimo jiné dle nové legislativy do dříve do důchodu by měli odcházet zdravotnické záchranáři. Nově se ale úleva nebude týkat všech pracovníků integrovaného záchranného systému a pouze jejich část.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Zákoně ovšem chybí snížení důchodového věku pro lidi pracující v náročných profesích. Dle Jurečky se vláda touto otázkou bude zabývat příští rok a bude to součást komplexu zásadních změn důchodového systému.

PSALI JSME: “BYL PROSTĚ VELKEJ MORÁLNÍ DUCH”: BARBORA MUNZAROVÁ PROMLUVILA O ODCHODU SVÉHO TATÍNKA. JAK VYPADALY POSLEDNÍ CHVÍLE ZNÁMÉHO HERCE

PŘIPOMÍNÁME: “ŽIVOT NEMÁ SMYSL”: ODHALENO DALŠÍ TAJEMSTVÍ KARLA GOTTA. JAK ZPĚVÁK ZACHRÁNIL ŽIVOT SVÉHO ZNÁMÉHO

Share