„Je to určitý signál, že zkrátka preferujeme očkování jako variantu řešení krize“: Adam Vojtěch vysvětlil, proč se rozhodli zrušit testování zdarma na podzim

Od začátku podzimu budou s největší pravděpodobností zrušeny bezplatné testy na koronavirus. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že je to signál, že stát dává přednost očkování. Pro některé skupiny občanů ale testy zdarma zůstanou. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News.

„Je to určitý signál, že zkrátka preferujeme očkování jako variantu řešení krize,“ uvedl Adam Vojtěch. Dodal, že pokud se někdo rozhodne, že nechce být očkován a chce jet do jiné země, bude si muset za test zaplatit sám.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Podle něj testy zůstanou pro lidi, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů očkovat, nebo pro děti. Testy ve školách od začátku školního roku budou hrazeny.

Test bude zdarma pro lidi, kteří budou mít příznaky koronaviru. Nárok na hrazený test budou mít také lidé, kteří dostanou první dávku vakcíny a budou čekat na druhou.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Ministr ale tvrdí, že dlouhodobé testování problém nevyřeší, je potřeba, aby vakcínu dostalo co nejvíce lidí.

Pokud jde o přeočkování, šéf resortu zdravotnictví říká, že zatím není rozhodnuto. Ale říká, že počet vakcín by měl stačit, aby je dostali všichni, kteří to budou potřebovat.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Podle něj bude vakcinace v budoucnu pokračovat v nemocnicích a u praktických lékařů. Ve velkých očkovacích centrech to prý skončí.

Pokud jde o to, že k návštěvě restaurací či jiných zařízení bude potřeba negativní výsledek testu, ministr to přirovnal k povinnosti mít helmu při jízdě na kole. Je to povinné, ale stát to nehradí. Každopádně doufá, že tato opatření nebudou trvat dlouho.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Lidé by podle něj měli být stále opatrní, i když počet případů nákazy zatím není vysoký, ale očkováno zatím není dost lidí. Vakcinace zatím pokračuje a resort sleduje vývoj epidemické situace.

Adam Vojtěch se domnívá, že pokud bude vidět, že očkování má na epidemickou situaci jasný pozitivní efekt, bylo by možné i sundat respirátory a roušky.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ministr ale znovu připomněl, že je potřeba, aby ve společnosti vznikla kolektivní imunita a k tomu je potřeba, aby vakcínu dostalo alespoň 70 procent populace.

Psali jsme:Důsledky po čtyřech operacích: Jiří Klem o posledních rocích života Ladislava Potměšila. Zdravotní problémy

PSALI JSME: ODBORNÍCI MAJÍ OBAVY Z NOVÉ MUTACE: LAMBDA SE ŠÍŘÍ V JIŽNÍ AMERICE A EXISTUJE ŠANCE, ŽE SE MŮŽE STÁT JEŠTĚ HORŠÍ NEŽ DELTA

PŘIPOMÍNÁME: VLÁDA PROJEDNALA DŮCHODOVOU REFORMU JANY MALÁČOVÉ : JAKÉ ZMĚNY MOHOU ČEKAT SENIOŘI

Share